INwebinar - Reconstructive Surgery in wartime
INwebinar

 

It was a great pleasure to host the online conference INwebinar - Reconstructive Surgery in wartime. This event is part of the Face to Face - Ukrainian Task Force project, which is a collaboration of American Academy of Plastic and Reconstructive Surgery, Razom for Ukraine, and INgenius. ⠀

We received 400 registrations from surgeons from all parts of Ukraine. The specialties that participated in the event were: Otolaryngology, Plastic, Ophthalmology, Maxillary Facial and General Surgeons. ⠀

The lecturing were provided by active members of Face to Face - Ukrainian Task Force missions trip: Drs Manoj Abraham, John Frodel, Boris Chernobilsky and Bruce Moskowitz. ⠀

We are working on next events, trips and to develop more opportunities for Ukrainian surgeons.

Thank you to our partners (Dr. Vitaly Panchenko, Ukrainian Association of Endoscopic Head and Neck Surgery, Materialise).

facebook коментарі

Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків. 

Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!

Зібрані кошти будуть витрачені на: 
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Допоможіть нам залишатися з вами

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com