Індивідуальна тактична аптечка – це мінімальний комплект складових, що необхідні для надання оперативної допомоги пораненому на полі бою.
Таку аптечку навряд чи вийде зібрати самотужки, а якщо і так, то нею також необхідно навчитись користуватися. У цій статті ми розберемо її складові, які вони бувають та для яких цілей використовуються.
Склад
Основними компонентами такої аптечки є наступні:
- Турнікет для кінцівок кровоспинний
- Гемостатична марля для тампонування ран
- Компресійний бандаж
- Назофарингеальний повітровід
- Оклюзивна наліпка
- Тактичні ножниці для розрізання тканини
- Протиопікова гідрогелева пов'язка
- Чорний\синій перманентний маркер
- Термоковдра
- Стерильні рукавиці
- Картка пораненого (бажано)
- Упаковка таблеток (бажано)
Турнікет/Джгут
Це засіб для тимчасової зупинки кровотечі з магістральних судин шляхом колового перетискання кінцівки.
Читайте також:Тимчасова зупинка кровотечі: правила накладання джгута
Існують такі основні типи джгутів: Есмарха (застарілий, наразі у тактичні аптечки не входить), стрічковий (SWAT-T) та власне турнікети (CAT Gen 7, SOFT-T, SAM Tourniquet). Також можна зустріти турнікети українського виробництва та непоганої якості СІЧ або ПІТОН, але наразі, на жаль, їх виробництво у Чернігові знищено.
Як правильно користуватися стрічковим джгутом можна переглянути тут.
Як правильно накладати турнікет – відео тут.
Гемостатична марля для тампонування рани
Це бинт, просочений кровоспинним засобом. Їх використовують для зупинки кровотечі й тампонування ран на шиї, у підпахвових і пахвинних ділянках. Це так звані «вузлові кровотечі», для зупинки яких використання джгута не буде ефективним. Якщо коротко, то сенс у тому, щоб цілком заповнити рану чистою марлею та притиснути до зупинки кровотечі.
Рекомендовані моделі:
- Hemcon
- Chito Gauze
- Hemo Bandage
- QuikClot
- Celox
- Кровоспас (українського виробництва)
Як користуватися – тут.
Компресійний бандаж
Необхідний для створення додаткового тиску для зупинки кровотечі. Більш універсальний, ніж турнікет (може накладатися не тільки на кінцівки, але і на тулуб та голову).
Рекомендовані моделі:
- OLAES® Hemostatic Bandage
- Israeli Emergency Bandage
- Faretec Responder Compression Bandage
Як користуватися – інструкція тут.
Назофарингеальний повітровід
Використовується для швидкого відновлення прохідності дихальних шляхів. Вкрай необхідний та корисний інструмент у польових умовах. Має певні переваги перед орофарингеальним: простіший у використанні та не викликає блювотний рефлекс, що може призвести до аспірації. Але, їх не можна використовувати при травмах голови через вірогідність потрапляння трубки у паренхіму мозку.
Перед використанням трубку необхідно змочити лубрикантом з упаковки.
Рекомендовані моделі:
- Robertazzi Airway
- NasoSafe
- Covidien Shiley
Інструкція з застосування тут.
Оклюзивна наліпка
Використовується при пораненнях грудної клітки, зокрема при зовнішньому відкритому пневмотораксі. Це стан, коли у плевральній порожнині накопичується повітря, унаслідок чого легеня може спастись, що призведе до гострого порушення газообміну та смерті. Накласти таку наліпку необхідно протягом 10-15 хвилин після отримання травми.
Рекомендовані моделі:
- Halo Chest Seal
- Asherman Chest Seal
- FOXSEAL
- HyFin Vent Chest Seal
- SAM Chest Seal
- Bolin Chest Seal
Інструкція з використання тут.
Тактичні ножниці
Відрізняються специфічною формою та деякими деталями. Необхідні для зрізання одягу із пораненого.
Протиопікова гідрогелева пов'язка
Специфічна за складом пов’язка, що дозволяє охолодити та зволожити рану, а також захищає її від зараження.
Перманентний маркер
Необхідний для запису часу накладання турнікету. Писати можна як на самому турнікеті, так і на видному місці на тілі пацієнта (наприклад, на лобі). Головне – щоб наступний, хто буде рятувати пораненого, зрозумів що до чого.
Термоковдра
Використовується для зігрівання потерпілого з метою запобігання розвитку переохолодження, що є надзвичайно актуальним у разі крововтрати.
Рекомендовані моделі:
- HRS
- Blizzard Survival Blanket
Стерильні рукавиці
Не лише для власного захисту, але і для зберігання стерильності, наскільки це можливо в умовах бойових дій.
Картка пораненого (бажано)
Індивідуальна первинна медична документація, містить інформацію про пораненого, травму та надану допомогу, супроводжує потерпілого на всіх етапах евакуації. Виконана на вологостійкому папері, заповнюється перманентним маркером.
Упаковка таблеток (бажано)
Кількість та різноманітність препаратів може відрізнятися, але бажано включити до неї наступні групи у максимальних разових дозах: знеболюючі (наприклад, парацетамол 1000 мг, мелоксикам 15 мг), антибіотик (ципрофлоксацин 500 мг). Інші ліки, такі, як заспокійливі, антидіарейні, очні каплі, гранули для очищення води тощо, не є складовою аптечки, але можуть міститися в ній з огляду на практичну зручність.
The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!
ingeniusua@gmail.com