Якщо ви йдете в похід, пливете в круїз або летите за кордон, Американський коледж лікарів швидкої допомоги (The American College of Emergency Physicians, ACEP) бажає вам безпечної та здорової подорожі та рекомендує вам підготувати туристичну аптечку першої допомоги (ТА).
ACEP нагадує про необхідність відвідати курси першої медичної допомоги, вивчити принципи СЛР і завжди негайно звертатися за невідкладною медичною допомогою, коли це необхідно. Подорожуючи з дітьми, літніми членами сім'ї або навіть тваринами, важливо врахувати всі можливі медичні потреби кожного з них. Якщо хтось у вашій родині має небезпечне для життя захворювання, носіть відповідні ліки з собою завжди.
Перед будь-якою поїздкою за кордон перевірте та зробіть наступне:
- Слід повідомити близьких друзів і членів вашої сім'ї про туристичний маршрут. Тримайте при собі імена та номери телефонів екстрених контактів для швидкого зв'язку з ними при надзвичайних медичних та інших ситуаціях.
- Дізнайтесь про перелік щеплень, необхідних для в'їзду та перебування в країні. Цю інформацію можна знайти на сайті Центру контролю та профілактики захворювань (CDC).
- Оформіть медичну страховку (особливо якщо їдете в екзотичні країни). Ознайомтеся з її умовами: в яких випадках і в яких країнах медична допомога буде повністю покрита страховкою, в яких частково, в яких ні, необхідність наявності певної медичної документації.
- Уточнюйте клініку, в якій ви зможете отримати медичну допомогу.
- Пройдіть огляд у вашого сімейного лікаря, обговоріть і складіть з ним можливий список необхідних медикаментів, розробіть коротку історію хвороби з найбільш важливою інформацією (операції, алергії, останнім ЕКГ тощо).
- Якщо ви носите контактні лінзи або окуляри, візьміть в вашу поїздку додаткову пару та свій рецепт на лінзи.
- Перед польотом важливо не тільки зібрати всі медикаменти за списком, але і зробити це правильно: уточніть, які ліки можна провезти в літаку в багажі та ручній поклажі, при необхідності візьміть супровідні документи.
Зазвичай для перевезення зареєстрованих ліків вам можуть знадобитися:
- Актуальний рецепт (або висновок) від лікаря, виписаний на ім'я пацієнта, із зазначенням найменування наркотичної (психотропної) речовини, показаної до застосування в лікувальних цілях, її дозування, добова норма.
- Чек на придбаний медикамент (підтверджує походження препарату).
- Бажано — переклад рецепта на англійську мову (цілком достатньо для більшості).
Загальні правила
- Зберігати ліки слід в темному, прохолодному місці, якомога далі від маленьких дітей і тварин;
- Для зберігання самого комплекту пропонується обрати чистий, прозорий, водонепроникний, пластиковий контейнер, який може вмістити всі предмети аптечки. Контейнер повинен бути зручним для транспортування та простим при відкритті. Усі родичі повинні знати, де знайти аптечку, її склад і як використовувати кожну її складову.
- На кожному медикаменті має бути зазначено його назву, термін придатності, дозування та інструкції щодо застосування.
- Слід пам'ятати, що деякі медикаменти потрібно зберігати в холодильнику при температурі 10-15 °C.
- Приблизно один раз на півроку необхідно проводити ревізію всіх ліків в аптечці, поповнювати запаси та викидати медикаменти з вичерпаним терміном придатності.
- Універсальну аптечку зручніше за все організувати за принципом "а що може статися?"
Розглянемо базовий комплект ТА, який може зберігатися у вашому авто та має бути адаптованим під інші види подорожей. Цей список не має всіх складових, які можуть бути включені до вашої ТА, але є основним та має бути пристосованим до конкретних медичних потреб кожного з членів вашої родини. Отже:
- Будь-які персональні медикаменти (препарати від тиску, цукрового діабету, гормональні препарати, протисудомні тощо).
- Таблетовані ацетамінофен, ібупрофен і аспірин — жарознижувальні ліки/дезагреганти.
За протоколами, рекомендується використання ацетамінофену (парацетамолу) та ібупрофену для зниження температури тіла, що перевищує 38,5 °C. Аспірин не слід використовувати для полегшення симптомів грипу або приймати дітям або підліткам до 19 років. Він рекомендований тільки у випадках, якщо ви вважаєте, що у вас може бути серцевий напад, за умови, якшо немає протипоказів до його застосування (наприклад, виразкова хвороба шлунка).
- Антибактеріальний крем.
- Протизапальний крем.
- Препарати від розладів шлунка, печії.
- Антигістамінні препарати та протиалергічні засоби. Пам'ятайте, що деякі покоління антигістамінних препаратів мають більш виражені побічні ефекти, серед яких є сухість слизових та сонливість. Будьте обережні під час їх використання, коли ви плануєте сідати за кермо.
- Крем гідрокортизону для зняття подразнення, висипу.
- Препарати для полегшення симптомів застуди, ліки проти кашлю та від болю в горлі.
Обов'язково давайте ліки згідно з дозуванням за віком та вагою пацієнта. Ніколи не давайте ліки проти застуди дітям до 2 років, вони ж не рекомендуються дітям до 6 років. Деякі ліки для полегшення симптомів застуди містять ацетамінофен або ібупрофен, тому будьте обережні при їх комбінації зі жарознижувальними, щоб уникнути передозування.
- Сонцезахисний крем: SPF 15 або вище, широкий спектр.
- Перев'язувальний матеріал та інші засоби для лікування травм, ран: вата, ватні диски, марлеві бинти різних розмірів для покриття дрібних порізів і подряпин, фіксації перев'язувального матеріалу, трикутна пов'язка — пов'язка Дезо, еластичний бинт для фіксації травмованих кінцівок в стабільному положенні, лейкопластир / пластирі, різні за формою та розміром (в рулоні, "метелики" тощо).
- Термометр (з кейсом), для дітей у віці до 1 року використовуйте ректальний термометр + вазелін або інший лубрикант.
- Гострі ножиці з закругленими браншами.
- Джгут.
- Пінцет для видалення дрібних уламків, сторонніх предметів.
- Антисептичні серветки.
- Дезінфікуючий гель/ розчин для очищення рук: на випадок відсутності мила та води. Для досягнення ефекту рекомендована концентрація спирту 60-90%. Використовуйте тільки для цілей дезінфекції, а не для видалення бруду або іншої речовини з рук.
- Одноразові рукавички для захисту рук і зниження ризику зараження при лікуванні відкритих ран.
- Одноразові холодні компреси, що швидко активуються для замороження травм і опіків.
- Медична документація, яка включає список усіх ліків без рецепта та рецептурні (та відомості про те, хто з членів сім’ї їх потребує), список препаратів, що можуть викликати алергічні реакції (вказавши кожного члена сім’ї), контакти сімейного лікаря, лікарень тощо.
Крім того, кожна машина повинна мати комплект предметів для допомоги на дорозі: буксировочний трос, дорожні вогні, ковдри, ліхтарик, батарейки, бутильована вода та їжа, що не псується.
Доповнення до аптечки на випадок походу в гори
Чим більше ви віддаляєтеся від цивілізації, тим більше ви маєте бути готові до непередбачених ситуацій, в тому числі й невідкладних станів. Ваш комплект має враховувати тип подорожі, сезон, місцевість, кількість людей у групі, їх особливості здоров’я. Оберіть у групі відповідальну особу за медичне оснащення та навчання кожного члена групи основам надання першої медичної допомоги та СЛР.
Отже, додатково до усього переліченого:
- Антидіарейні препарати (лоперамід).
- Очні краплі / стерильний фізіологічний розчин малого об’єму для видалення речовин при їх потраплянні на слизові оболонки очей;
- Засоби від комах (репеленти). Зауважте, що концентрація DEET для дітей та дорослих відрізняється: не більше 10% і 20-30% відповідно.
- Заспокійливий лосьйон: гель алое вера для полегшення проблем зі шкірою, включаючи опіки, свербіж і сухість.
- Пантенол та інші засоби від опіків.
Закцентуємо вашу увагу ще раз на обов’язковій наявності наступного:
- Бандаж, еластичні бинти (на кожного члена групи окремий), фіксуючі пов’язки тощо.
- Липкий пластир та булавки для закріплення матеріалу.
- Запальничка.
- Одноразові холодні компреси, що швидко активуються: для охолодження травм і опіків.
- Рукавички без латексу: для захисту рук і зменшення ризику зараження при лікуванні відкритих ран.
- Замінні носії енергії для мобільного телефону.
- Кишенькова маска для СЛР.
- Маленький ліхтарик, компас і сірники в водонепроникному контейнері.
- Маленький ніж (наприклад, швейцарський армійський тип).
- Маленьке небитке дзеркало (для сигналізації).
- Свисток (для сигналізації).
Вирушаючи в круїз
Надання медичної допомоги та оснащення міжнародних круїзних лайнерів відповідає високим стандартам, за якими суворо спостерігають. Але, попри це, дізнайтеся про оснащення та забезпечення медичної служби корабля. При відсутності необхідних для вас позицій попіклуйтеся про їх наявність (повідомте про них агенцію, відповідальну особу за медичну допомогу судна чи візьміть з собою самостійно).
Якщо ви маєте якісь хронічні захворювання (наприклад, ХОЗЛ), повідомте про це круїзну лінію за чотири-шість тижнів до подорожі. Організації знадобиться лист від вашого лікаря, короткі дані історії хвороби та поточні рецепти. Саме таким чином ви зможете забезпечити собі наявність на борту, наприклад, кисневого концентратора чи можливості діалізу.
Ще декілька порад з приводу розповсюдженої проблеми серед мандрівників — розлади ЖКТ та “діареї мандрівників”, для запобігання яких варто лише слідувати простим правилам.
- Завжди перед їжею мийте руки.
- Їжте продукти, які вимагають термічної обробки при приготуванні.
- Їжте тільки добре приготовлену та гарячу їжу.
- Їжте тільки свіжі фрукти й овочі, в яких ви впевнені: вони були приготовлені або куплені вами / при вас.
- У країнах із сумнівною санітарною ситуацією пийте тільки гарячі напої, такі як кава або чай, і переконайтеся, що вони не були приготовлені з місцевою водопровідною водою.
- Пийте бутильовану воду з пляшки, відкритої самостійно або при вас.
- Ніколи не пийте і не чистить зуби з водопровідною водою в країнах з сумнівним санітарним станом водопостачання.
- Ніколи не пийте сиру воду з відкритих водойм зі стоячою водою.
- Уникайте бутильованої води, не відкритої перед вами.
- Уникайте кубиків льоду в напоях.
- Уникайте вуличної їжі.
- Уникайте будь-яких сирих морепродуктів, сирого м'яса, овочів, салатів.
- Уникайте молочних продуктів.
- Уникайте соків, які не зроблені перед вами, бо в них може бути водопровідна вода.
- Уникайте плавання в погано хлорованій воді.
Сподіваємось, що усе перелічене не зменшить вашого бажання до подорожей, бо підготовлений — захищений. Тож вперед до пригод та нових вражень!)
The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!
ingeniusua@gmail.com