
В часописі Gastroenterology вчені опублікували результати спостереження за 6520 дітьми із генами HLA-DQ2 та/або DQ8, які асоційовані з целіакією. Виявлено, що споживання рослинної клітковини в перші два роки життя знижує ризик захворювання на 13–29%.
Целіакія — це аутоімунне захворювання, викликане реакцією на глютен — білок, який міститься в пшениці, ячмені та житі. У дітей із целіакією споживання глютену пошкоджує слизову оболонку тонкого кишківника, що призводить до порушення травлення, затримки росту та інших проблем зі здоров’ям.
Харчові волокна (рослинна клітковина) — це складні вуглеводи, які не перетравлюються в тонкому кишечнику і слугують субстратом для корисних біфідо- та лактобактерій. Лактобактерії зменшують запалення слизової оболонки кишківника, разом з біфідобактеріями вони допомагають підтримувати здорову мікрофлору та профілактувати закрепи. Харчові волокна знижують проникність епітелію, що допомагає запобігти транслокації антигенів, а взаємодія з імунними клітинами може зменшити ризик аутоімунних захворювань, наприклад, целіакії.
Джерела рослинної клітковини для дітей раннього віку:
- Фрукти: яблука, апельсини, манго, сливи
- Овочі: картопля (особливо зі шкіркою), броколі, морква, гарбуз
- Безглютенові цільнозернові продукти: гречка, кіноа, амарант
- Бобові: сочевиця, нут
- Горіхи: арахісова паста, кеш'ю, мигдаль
Дослідження TEDDY охопило дітей із США, Швеції, Фінляндії та Німеччини. Науковці досліджували раціон учасників за допомогою анкетування, а кількість спожитих харчових волокон оцінювали на основі національних баз даних про харчові продукти. Для діагностики целіакії виконували регулярний скринінг антитіл до тканинної трансглутамінази (tTGA). У разі позитивного результату дітям проводили клінічне обстеження та біопсію слизової оболонки тонкого кишківника.
Читайте також: Глютен їсти чи не їсти?
Результати показали, що раннє споживання рослинної клітковини знижувало ризик розвитку целіакії:
- на 29%, якщо клітковину починали споживати до року;
- на 13%, якщо початок споживання був до двох років.
Зворотний зв'язок між раннім споживанням харчових волокон та ризиком розвитку целіакії зберігався після коригування залежно від джерел харчових волокон. Це свідчить, що саме рослинна клітковина зменшує ризик захворювання, незалежно від інших сполук у продуктах.
Автор: Коханець Марина
The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!
ingeniusua@gmail.com