Прокальцитонін — це попередник гормону кальцитоніну, який не виявляється у фізіологічному стані, але він регулюється цитокінами, що в свою чергу виділяються у відповідь на бактеріальну інфекцію. І навпаки, продукція прокальцитоніну блокується гамма-інтерфероном, цитокіном, що виділяється у відповідь на вірусні інфекції. Він також отримав показання FDA в 2016 році для серійного використання для оцінки прогресування сепсису та ризику смертності на 28 днів.
Рівень прокальцитоніну підвищується у відповідь на системне запалення, особливо бактеріального походження. Багаторазові рандомізовані контрольовані випробування продемонстрували, що алгоритми на основі прокальцитоніну можуть безпечно зменшити використання антибіотиків у двох клінічних сценаріях.
По-перше, у стабільних пацієнтів з респіраторними інфекціями, що мають низький ризик, рівень прокальцитоніну <0,25 мкг / л може бути рушійним у рішенні відмови від антибіотиків або припинення терапії на ранній стадії.
По-друге, у важкохворих пацієнтів із підозрою на сепсис клініцисти не повинні спочатку утримуватися від антибіотиків, але рівень прокальцитоніну <0,5 мкг / л або рівні, що знижуються на ≥80% від піку, можуть призвести до припинення прийому антибіотиків після стабілізації.
Нещодавнє припинення вживання антибіотиків на основі прокальцитонінового керівництва (SAPS), найбільшому дослідженні прокальцитоніну на сьогоднішній день, продемонструвало зниження як впливу антибіотиків, так і смертності у важкохворих пацієнтів. Хоча прокальцитонін готовий до рутинного використання, майбутні дослідження повинні вивчити оптимальні стратегії впровадження в лікарнях, його реальний вплив на клінічні результати та витрати, застосовність його до пацієнтів з ослабленими імунодефіцитом та узагальнення випробувань для населення США.
Рівень прокальцитоніну в сироватці швидко підвищується у відповідь на системні запальні порушення, з піковим рівнем, який корелює з інтенсивністю тригера. Прокальцитонін має короткий період напіввиведення (25–30 годин), і його рівень швидко зменшується при зменшенні запалення. Ці властивості роблять прокальцитонін потенційно корисним у вирішенні питання про те, чи слід приймати антибіотики та коли припинити антибіотикотерапію у клінічно видужуючих пацієнтів. Кінетика також пояснює прогностичну цінність, як початкового рівня прокальцитоніну, так і наступних показників в динаміці.
Ефективність прокальцитоніну як діагностичного біомаркеру для сепсису у відділеннях інтенсивної терапії (ICU) була вивчена в декількох дослідженнях та узагальнена в недавньому метааналізі Wacker et al. Цей метааналіз об'єднав 30 досліджень із загальною кількістю 3244 пацієнтів та виявив помірну точність (загальна чутливість 77% та специфічність 79%) із значною неоднорідністю між дослідженнями.
The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!
ingeniusua@gmail.com