Наприкінці 2021 року MedScape опублікували рейтинг найважливіших досліджень 2021 року.
10. Емоційно нестабільний розлад особистості (Borderline Personality disorder, BPD)
Цього літа було опубліковано мета-аналіз 4-х рандомізованих клінічних досліджень, із якого можна констатувати, що додаваня до дієти омега-3 поліненасичених жирних кислот знижує прояв симптомів BPD. Загальна вибірка склала 137 пацієнтів. В одному з досліджень кислоти використовувались як монотерапія, в інших - як додаткова терапія при лікуванні такими препаратами, як антидепресанти, бензодіазепіни та/або вальпроєва кислота. У жодному з досліджень не було досліджено антипсихотики. Омега-3 кислоти були отримані здебільшого із морської риби.
9. Вітамін D
Дані оглядового дослідження, опублікованого 28 жовтня, вказують на те, що жінки, які споживали більшу кількість вітаміну D, мали знижений ризик виникнення колоректального раку у порівнянні із контрольною групою. Всього вибірка складала 94,205 жінок (25-42 років) у період з 1991 до 2015 років. Жінки, які споживали більше 450 МО вітаміну D на день, мали виражено нижчий ризик у порівнянні із тими, хто вживав менше 300 МО на добу.
Ще одне дослідження повідомляє про те, що рівень у крові вітаміну D, нижчий, ніж 20 мг/л у чоловіків, корелює із ризиком летальності. Із 1915 чоловіків із низьким рівнем вітаміну Д від 40 до 79 років на протязі 12,3 років дослідження померло 469 (23,5%). Це значно вище, ніж у групі чоловіків, в яких рівень вітаміну D був більше, ніж 30 мг/л.
8. Семаглютид
У червні FDA затвердило препарат GLP-1 (glucagonlike peptide-1) під торговою назвою Semaglutide для підшкірного введення у дозуванні 2,4 мг/тиждень. Препарат позиціонується як доповнення до змін способу життя при лікуванні ожиріння.
На даний момент продовжуються дослідження ще однієї речовини – кагрілінтіду, яка, імовірно, у найближчий час стане допоміжною речовиною для семаглютиду, так як їх комбінація знижує вагу більш ефективно.
7. Зміна у рекомендаціях по лікуванню захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ)
За даними ВООЗ, щодня у світі ЗПСШ виникають у більше, ніж мільйона людей. У США цей показник зростає уже 6 років. Відповідно до звіту CDC за 2019 рік, було діагностовано 129.813 випадків сифілісу, що на 75% більше, ніж у 2015. Було зафіксовано близько 2000 випадків вродженого сифілісу (на 279% більше, ніж у 2015) та 128 летальних випадків серед новонароджених.
Також у звіті повідомлялось про 1,8 мільйонів випадків хламідійних захворювань (ріст на 19% за 2015-2019) та 616,392 випадки гонореї (ріст на 56% за 2015-2019).
Серед значущих змін:
- усі дорослі старше 18-ти повинні хоча б раз перевіритись на гепатит С
- деяких вагітних будуть перевіряти на сифіліс повторно
- препарат першої лінії для лікування хламідіозу – доксациклін
- лікування гонореї тепер – одноразова ін’єкція 500 мг цефтріаксону.
6. Зв’язок ожиріння з COVID-19
Дані дослідження від CDC свідчать про те, що ризик ускладнень від COVID-19 значно зростає у людей з надмірною вагою. Із 150.000 госпіталізованих з приводу COVID-19 50,8% мали ожиріння. Найнижчий ризик був у тих, чий ІМТ був 23,7-25,9. Ризик госпіталізації у реанімаційне відділення зріс до 6% у пацієнтів із ІМТ 40-44,9 та до 16% у тих, хто мав ІМТ 45 або більше.
Натомість, недостатня вага також підвищує ризик ускладнень. Пацієнти з ІМТ 18,5% та нижче мали на 20% більший ризик ускладнень.
5. Кава
Дані дослідження пацієнтів із кардіоваскулярними хворобами продемонстрували, що вони вживають менше кави та кофеїну порівняно зі здоровими людьми. Це свідчить про те, що людське тіло впливає на ваші звички та регулює певні аспекти життєдіяльності. Дослідники також кажуть, що інші оглядові статті таким чином можуть демонструвати хибну користь кави для здоров’я.
Оскільки виходить, що пацієнти із цією групою захворювань статистично вживають менше кави, відбір до майбутніх досліджень буде проводитись більш детально.
4. Шкода від стресу
Дослідники встановили, що хронічний стрес впливає на кількість пігменту у волоссі і призводить до його зменшення. Але з часом, після зникнення стресу, кількість пігменту відновлюється та сивина може пройти.
Дані ще одного дослідження свідчать, що рівень хронічного стресу напряму пов’язаний із розвитком хвороби Альцгеймера.
Стрес активує гіпоталамо-гіпофізарно-надниркову систему та таким чином піднімає рівень кортизолу. Підвищений рівень кортизолу часто спостерігається у хворих із синдромом Альцгеймера та, за словами авторів, має значний вплив на розвиток хвороби.
Стрес, що веде до емоційного вигорання, був проблемою лікарів ще задовго до пандемії. Експерти стверджують, що лікарям необхідно регулярно слідкувати за станом свого емоційного здоров’я.
3. Алкоголь
Результати одного із найбільших досліджень за весь час по впливу алкоголю на мозок свідчать, що споживання будь-якої кількості алкоголю асоційоване із погіршенням здоров’я мозку. У вибірку було включено більше, ніж 25.000 людей: 691 не вживали алкоголь ніколи, 617 вживали у минулому та 24.069 вживають наразі. Чим більшою була кількість вжитого алкоголю на тиждень, тим менша кількість сірої речовини спостерігалась майже у всіх ділянках мозку.
Також алкоголь має прямий зв’язок із пароксизмами фібриляції передсердь: найбільший ризик виникнення спостерігався через 3-4 години від початку вживання. Загалом ефект підвищеного ризику тривав близько 9-ти годин.
2. Вакцинація однією дозою
Нові дослідження демонструють, що перша доза вакцини Pfizer формує захист від ускладнень від коронавірусної хвороби на 92,6%, а Модерна – на 92,1%.
Із цього випливає питання: а чи достатньо однієї дози для повноцінної вакцинації? Наразі відповісти важко, адже не було проведено досліджень про тривалість імунітету після лише першої вакцинації, але це вже достатньо перспективний проєкт.
У дослідженні взяли участь 9000 медичних співробітників із Ізраїлю.
1. Рак товстої кишки
Науковці виявили, що вживання антибіотиків підвищує ризик розвитку раку товстої кишки (зв’язку із раком прямої кишки не виявлено).
Дослідження проводилось у Шотландії, у ньому прийняли участь 8000 пацієнтів із діагностованим раком товстої кишки та більше 30.000 здорових людей. Серед них вищий ризик розвитку раку був у тих, хто будь-яким чином вживав антибіотики.
Більш вивченим фактором ризику є споживання червоного м’яса. Вчені встановили, що для раку товстої кишки характерна специфічна мутація, яка часто також виявляється у людей, що споживають червоне м’ясо, але відсутня у тих, хто вживає здебільшого рибу чи пташине м’ясо.
Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків.
Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!
Зібрані кошти будуть витрачені на:
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
info@ingeniusua.org