Уявіть собі ситуацію: ви лікар в приймальному відділенні, до вас звертається пацієнт іноземець, який не розмовляє ані українською, ані англійською, ані будь якою з доступних вам мов. Під час огляду ви виявляєте в нього зниження тиску, ознаки гіпоперфузії тканин. Скарги дізнатись неможливо, так само як і детальний анамнез. Часу на пошук перекладача немає, оскільки в будь-який момент пацієнтові загрожує шок.
В даному випадку, а також у випадку, коли за даними анамнезу зʼясувати причини шоку та гіпотензії не вдається, дуже інформативним є обстеження RUSH (Rapid Ultrasound in Shock and Hypotension).
Виходячи з назви, основою даного підходу є ультразвукове дослідження. Він був розроблений в 2006 році із метою швидкого (до 2-х хвилин) і доступного обстеження будь-яким лікарем, який приймає хворих із невідкладними станами. Для кращого запам’ятовування використовують скорочення HI-MAP. Воно розшифровується наступним чином:
- Heart (серце)
- IVC (нижня порожниста вена (НПВ)
- Морісонова кишеня
- Аорта
- Pneumothorax (пневмоторакс).
При дослідженні використовуються секторні фазовані і лінійні датчики.
Серце
Спершу оцінюємо функцію серця. При оцінці використовуються парастернальний по довгій осі ЛШ (PLAX), а також апікальний 4-камерний (AP4) вигляди. Як згадувалось раніше, обстеження має бути швидким, тому не варто витрачати час на детальні виміри. Огляд націлений на пошук конкретних причин шоку. Низька фракція викиду лівого шлуночку свідчить про кардіогенний шок, у той час як підвищення активності ЛШ - може свідчити про дистрибутивний чи гіповолемічний. Крім того, оцінюють наявність випоту в перикардіальній сумці, що може свідчити про тампонаду серця, а також розміри та деформацію ПШ, які можуть вказувати на тромбоемболію легеневої артерії (ТЕЛА).
Нижня порожниста вена
Датчик розташовується під мечоподібним відростком. Розширена, переповнена НПВ без реакції на дихальні рухи передбачає обструктивний шок або значне перевантаження обʼємом. Звужена, колапсована НПВ свідчить про дистрибутивний або гіповолемічний шок. Але варто памʼятати, що в інтубованих пацієнтів НПВ буде збільшуватись у відповідь на вдих з позитивним тиском, а не зменшуватись у порівнянні з пацієнтами зі спонтанним диханням.
Морісонів простір (та інше)
Виконується огляд правого верхнього, лівого верхнього квадрантів та надлобкового простору на предмет вільної рідини, яка може свідчити про травматичний розрив судин, ектопічну вагітність або розрив аневризми абдомінального відділу аорти. Крім того, може візуалізуватись асцит, повʼязаний із хронічними захворюваннями.
Аорта
Не завжди розрив аневризми аорти можна побачити, використовуючи УЗД, проте це обстеження є першочерговим, оскільки затримки при більш детальних діагностичних заходах можуть бути критичними для пацієнта. Використовують поперечний і вигляд по довгій осі аорти на 4-х рівнях: інфракардіальний, супраренальний, інфраренальний і парабіфуркаційний. Розмір аорти >3 см розцінюється як абнормальний, а >5 см розцінюється як розрив аневризми аорти і потребує негайної консультації кардіохірурга.
Пневмоторакс
Локалізують датчик по середньоключичній лінії на рівні 3-го - 5-го міжреберних проміжків. Ідентифікація наявності пневмотораксу у пацієнта здійснюється переважно за відсутністю ознаки "ковзання легень" в B-mode. Крім того, використовуючи М-mode буде відсутня ознака "пляжу" і "хвостів комет" (тіні від ребер). Замість цього легені в М-mode будуть набувати вигляду "штрихкоду".
Останнім часом використовують також інші скорочення: PUMP, TANK, PIPES. Для PUMP оглядають серце, для TANK оглядають, так само, як і при дослідженні FAST, нижню порожнисту вену, правий і лівий верхні квадранти, органи малого тазу і легені. Для PIPES оглядають аорту.
Підсумок
У пацієнтів без травматичних пошкоджень, але з наявними ознаками гіпоперфузії та шоку так само широко використовують RUSH exam, як і eFAST для травмованих пацієнтів.
Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків.
Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!
Зібрані кошти будуть витрачені на:
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
info@ingeniusua.org