Найпоширеніші види травм: потрапляння стороннього тіла (35%), опіки (15%), відкриті рани та контузії (по 25% кожна). Надзвичайно важливо чітко розпізнавати симптоми, характерні для пошкодження очей та вміти надати своєчасну медичну допомогу.
1. Розрив очного яблука — невідкладний стан, зумовлений порушенням анатомічної цілісності стінки ока і потенційно, може спричинити стійку втрату зору, тому слід негайно звернутися за медичною допомогою, адже часто є необхідність проведення термінового хірургічного втручання. Пацієнти можуть скаржитися на мінімальну або повну втрату зору. Щоб уникнути ускладнень, слід захистити око та периорбітальні структури від згубного зовнішнього впливу та додаткових маніпуляцій. Ретельно зібраний анамнез та механізм отримання травми допоможе лікарю визначити оптимальну тактику лікування. Характерні ознаки розриву очного яблука: субкон’юнктивальний крововилив, гіфема, неправильна форма зіниці, відшарування сітківки, вивих/зміщення кришталика і крововилив у склоподібне тіло.
2. Доволі часто проникаючі ушкодження супроводжуються посттравматичним ендофтальмітом. Механізм виникнення пов’язаний з приєднанням супутньої інфекції. Головне завдання на етапі надання невідкладної допомоги — віддиференціювати розрив ока від проникаючої травми. Можливе застосування КТ-сканування для виключення стороннього тіла та профілактичне призначення системних антибіотиків (для пацієнтів з високим ризиком ускладнень — в/в введення ванкоміцину 1 г кожні 12 годин та цефтазидиму 1 г кожні 12 годин, для пацієнтів з меншим ризиком — левофлоксацин перорально 500 мг/день протягом 7-10 днів.
3. Гіфема — це внутрішньоочний крововилив, при якому кров накопичується на дні передньої камери і зазвичай є ознакою сильної контузії ока. Проте є чимало інших причин, включаючи крововилив у склоподібне тіло, вивих/зміщення кришталика та пошкодження райдужки. Потрібно бути обережним і уникати впливу тиску на око, оскільки можливою причиною є розрив очного яблука. Необхідна ретельна оцінка та консультація офтальмолога через високий ризик рецидиву або розвитку глаукоми. Зазвичай, проводиться консервативне лікування: обмеження фізичної активності, захист ока та фармакотерапія циклоплегіками і місцевими та/або системними стероїдами.
4. Наведені КТ-зображення демонструють орбітальну гематому (показано стрілкою), яка вимагала негайної декомпресії. Це критична ситуація, оскільки компресія зорового нерва зумовлює незворотну втрату зору протягом 90 хвилин. У пацієнтів, як правило, в анамнезі наявна тупа травма, симптоми включають проптоз, біль, втрату зору та виражений хемоз. Слід обов’язково оцінити гостроту зору та виміряти внутрішньоочний тиск.
5. Хоча більшість випадків крововиливу в склоподібне тіло є наслідком нетравматичного основного захворювання (проліферативна діабетична ретинопатія, серповидноклітинна анемія), травма становить 12-31% усіх випадків. Травматичний крововилив вимагає термінової консультації офтальмолога для виключення більш важких станів (відшарування сітківки та травми очного яблука). При фізикальному огляді виявляють гіфему, підвищення внутрішньоочного тиску та втрату червоного рефлексу. Подальша тактика може включати спостереження та/або хірургічне втручання, залежно від отриманих результатів обстеження.
6. На цій світлині зображено око через 2 тижні після успішного видалення осколків бамбука. Присутність сторонніх тіл складає 10% усіх очних травм, пов’язаних з пошкодженням/розривом очного яблука. Загалом чужорідні тіла рогівки видаляють у відділенні невідкладної допомоги з профілактичним використанням місцевих антибіотиків.
7. Зображення були отримані у молодої людини, яка отримала травму під час чищення зброї. Помітний сильний набряк рогівки, гіфему та травматичну катаракту.
8. На лівому знімку — хімічний опік кислотою, який спричинив набряк рогівки. На правій світлині — лужний опік з помутнінням рогівки. Хімічні ураження ока становлять 7-18% усіх травм. Найбільше занепокоєння викликає пошкодження лугом (відбілювачі, миючі засоби, добрива) через здатність проникати в глибокі шари тканин. Кислоти як правило, менш пошкоджують око завдяки зв’язуванню з білками рогівки.
9. Найпоширенішими причинами зміщення/вивиху кришталика є прямі удари в око або тупа травма голови або очниці. Симптоми можуть варіювати залежно від місця та ступеня ураження. У пацієнта зазвичай спостерігається почервоніння і болючість в оці, зниження гостроти зору, диплопія або напад глаукоми.
На цій сонограмі показано ліве очне яблуко пацієнта середнього віку який отримав тупу травму ока. Хоча КТ або МРТ можуть бути використані для діагностики вивихів/зміщення кришталика, ультрасонографія як правило, є методом вибору через свою швидкість, простоту у використанні та відсутність опромінення.
Що ви можете зробити, щоб запобігти травмуванню очей?
- носіть захисні окуляри під час роботи з хімічними речовинами
- наглядайте за вашою дитиною (звичайні предмети побуту можуть спричинити серйозні наслідки)
- зберігайте небезпечні речовини в недоступному місці
- відмовтеся від феєрверку на задньому дворі
- використовуйте дитячі автокрісла
- не дозволяйте своїм дітям користуватися лазерними вказівниками
- будьте обережні під час приготування їжі
До будь-яких травм очей, навіть невеликих, слід ставитися вкрай серйозно. Вчасно надана кваліфікована медична допомога може врятувати зір та запобігти подальшим, більш серйозним ускладненням. Будьте обережними, а у випадку небезпеки — зверніться за допомогою до свого лікаря!
Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків.
Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!
Зібрані кошти будуть витрачені на:
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
info@ingeniusua.org