Серед засобів надання першої медичної допомоги використання джгутів завжди викликало багато дискусій. Попри те, що цей засіб врятував незліченну кількість життів у військово-польових умовах, у процесі застосування часто допускаються помилок, особливо цивільне населення.
Далі наведені основні правила накладання джгутів згідно з рекомендацій Королівського коледжу хірургів 2017 року.
- Використовуйте спеціальний джгут, якщо такий є, якщо ні — імпровізуйте. За даними досліджень, імпровізовані джгути є не менш безпечними та ефективними ніж ті, що виготовлені фабрично;
- конструкція будь-якого джгута вимагає наявності широкої манжети для забезпечення належного стиснення;
- джгут слід накладати на голу шкіру, щоб запобігти зісковзуванню;
- джгут можна накладати на одинарні (стегно, плече) або подвійні кісткові відділи (гомілка, передпліччя);
Традиційні рекомендації вказують, що варто уникати накладання джгутів на двокісткові відділи, оскільки кістки в цих місцях можуть захищати судини від адекватного стиснення джгутом. Не дивлячись на те, що існує замало досліджень на противагу цій теорії, анекдотичні докази з Іраку та Афганістану ставлять її під сумнів.
- джгут слід накладати трохи вище місця кровотечі;
- у ситуації з кількома постраждалими, критичною за часом, доцільно накласти перший джгут «високо і туго» поверх одягу, поки не буде можливості провести більш детальну оцінку стану;
- затягніть ремінь якомога сильніше, перш ніж зафіксувати;
- джгут слід затягувати до припинення кровотечі; якщо ефекту нема, слід затягнути його сильніше або накласти на інше місце;
- може знадобитися накладання другого джгута (вище за перший);
- у місці рани може виникнути незначне просочування через приплив крові від відкритого кінця кістки;
- напишіть час і дату на джгуті та позначте постраждалого буквою Т на щоці; якщо вони носять шолом, позначку легше побачити, ніж на лобі, та, швидше за все, вона не зітреться.
Який джгут обрати?
Існує два типи джгутів, що використовуються у військових/догоспітальних умовах:
- Пневматичні;
- непневматичні.
В той час як обидва типи можна використовувати для зупинки кровотеч, пневматичні джгути більш безпечні для кінцівок, оскільки можуть перекривати кровотік в артеріях за більш низького тиску. За літературними даними вищий тиск підвищує ризик джгут-асоційованих уражень.
В грудні 2019 року Montgomery HR та інші в Journal of Special Operations Medicine опублікував огляд комерційно доступних джгутів (найбільший мета-аналіз джгутів на той час). Джгути оцінювались за багатьма критеріями, включно з: ефективністю, простотою в використанні, часом для накладання, розміром, частотою невдач, вартістю та доступністю.
Результати (модифіковані з 50 бальної шкали в проценти) нижче:
- 88.0% CAT 7th Generation
- 83.7% RMT/TMT
- 83.5% CAT 6th Generation
- 82.8% SOFTT Wide 3rd Generation
- 81.6% SAM XT
- 80.6% TMT
- 76.0% Delfi EMT – pneumatic
- 69.% TPT2 – pneumatic
Імпровізовані джгути
Для імпровізованих джгутів принципи накладання залишаються такими ж, але треба правильно обрати матеріал. Вважається, що ремінь підходить для ролі джгута, адже є міцним, проте ремені занадто жорсткі для ефективного накладання. Трикутна пов’язка, краватка чи лямка від рюкзака будуть кращими варіантами, враховуючи легкість та ефективність накладання.
Джгут повинен залишатись на місці якщо:
- час транзиту до місця надання допомоги менше години;
- поранений має інші загрожуючі життю поранення;
- життєві показники пораненого нестабільні.
Вважається безпечним залишати джгут на місці до 2 годин. Проте більшість досліджень в цьому питанні орієнтуються на пневматичні джгути, що використовувались інтрагоспітально. Одне дослідження щодо догоспітального використання джгутів називає 78 хвилин в якості середнього часу ішемії без ускладнень.
Перед послабленням джгута накладіть давлячу пов’язку на рану. Якщо обережне послаблення джгута викликає неконтрольовану кровотечу, джгут треба перемістити та затягнути до того часу, поки поранений не буде доставлений в операційну.
The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!
ingeniusua@gmail.com