Зебри в медицині
04 грудня
Феномен зебри — це така собі форма помилкового діагностування.
діагноз поширеність помилка

Термін використовується у повсякденній медичній мові для опису малоймовірного діагнозу, що грунтується на симптомах, які краще б пояснити іншою, більш тривіальною хворобою. Науковий аналог даного виразу — помилка поширеності. Окрім етичних дилем в медицині, які ми розглянули в одній із наших статей, розглянемо діагностичні виклики для сучасних лікарів.

Рідкісні захворювання, за визначенням, трапляються у менш як 1:2000 випадках у Європі або 1:1250 у США. За підрахунками ВООЗ, існує понад 5000 різноманітних хвороб такого типу, хоча це число істотно коливається, залежно від літератури. Вважається, що 30 мільйонів людей у ​​Європі живуть із рідкісними діагнозами.

Проте, важливою частиною диференціального діагностування, є припущення, що симптоми певного пацієнта ймовірніше спричинені поширеним захворюванням, аніж рідкісним. «Зебри» ж з’являються, коли це правило ігнорується, адже у більшості випадків нечастій хворобі притаманні загальні симптоми, спільні з більш поширеною недугою.

Яскравими прикладами вищеописаного можуть бути:

  • діагноз «лепра» у пацієнта зі шкірними змінами, який ніколи не був в Азії;
  • або ж некротичні її ураження, що діагностуються як локсосцелізм, — захворювання, спричинене укусом Loxosceles laeta (південноамериканський житель) — навіть у регіонах, де вид Loxosceles рідко зустрічається або й абсолютно відсутній;
  • чи ж зовсім близько до реальності — первинна підозра на інсуліному, у пацієнта з пониженим рівнем глюкози крові.

«Якщо ви чуєте, тупіт копит, то це, скоріш за все, коні, а не зебри» — House of God.

Однією з можливих причин діагностування зебр замість очевидних захворювань є те, що перші займають порівняно велику частину освітнього матеріалу протягом навчання студентів-медиків.

Тому, пам’ятайте просте клінічне правило: Часте є частим, рідкісне — рідкісним.

facebook коментарі

Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків. 

Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!

Зібрані кошти будуть витрачені на: 
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Допоможіть нам залишатися з вами

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Зворотній зв’язок

info@ingeniusua.org
Перший тест CRISPR для діагностики коронавірусної інфекції затверджений у США
Американський регулятор лікарських засобів надав схвалення на екстрене застосування нового тесту на коронавірус з використанням технології редагування...
Anastasiia Moisieienko
17 травня 2020