Як журавлина може допомогти в боротьбі зі стійкістю до антибіотиків
02 квітня
Нові дослідження показують, що молекули журавлини роблять бактерії більш чутливими до антибіотиків і розкривають подвійний механізм, завдяки якому вони це роблять.
журавлина стійкість антибіотики резистентність

Як Центр з контролю і профілактики захворювань (CDC), так і Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважають стійкість до антибіотиків «глобальною проблемою громадської охорони здоров'я».

Зловживання антибіотиками як у людей, так і у тварин привело до появи резистентних до ліків «супермікробів». Перенаселеність, глобальна міграція і погані санітарні умови — це лише деякі із причин загострення проблеми медикаментозної резистентності.

Деякі дослідники навіть заходять так далеко, що попереджають, що «ми перебуваємо на порозі повернення в доантибіотичну еру, в якій незначні інфекції знову можуть стати смертельними».

У цьому контексті вчені намагаються придумати інноваційні, а іноді і нетрадиційні рішення, звертаючись до комах або навіть слизу риби для синтезу сполук, які можуть бути смертельно небезпечними для супер-мікробів.

Дослідники з Університету Макгілла в Квебеку у співпраці з «Національним інститутом наукових досліджень» (INRS) в Монреалі (обидва в Канаді), вирішили вивчити потенціал журавлини в боротьбі з інфекціями.

Наталі Туфенкджі (Nathalie Tufenkji), професор хімічного машинобудування в МакГілл, є провідним автором дослідження. Професор Туфенкджі і її колеги виявили, що екстракт журавлини може зробити бактерії більш чутливими до антибіотиків. Автори опублікували свої висновки в журналі Advanced Science.

 

Екстракт журавлини допомагає при стійкості до антибіотиків

Широко поширене переконання, що журавлинний сік допомагає лікувати інфекції сечовивідних шляхів (ІМП), спонукало професора Туфенкджі і її команду вивчати журавлину.
Таким чином, вчені вибрали для дослідження бактерії, що викликають ІМП, пневмонію і гастроентерит, включаючи Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa і Escherichia coli.

Вони застосували екстракт журавлини до бактеріальних культур і побачили, що молекули журавлини зробили культури більш чутливими до антибіотиків двома шляхами.

По-перше, екстракт журавлини зробив мембрани бактерій більш проникними для антибіотика.
По-друге, екстракт журавлини порушив механізм, який бактерії зазвичай використовують для елімінації антибіотика.
«Зазвичай, коли ми вбиваємо бактерії антибіотиком в лабораторії, згодом бактерії набувають стійкості», — повідомляє професор Туфенкджі.

«Але коли ми одночасно обробляли бактерії антибіотиком і екстрактом журавлини, резистентність не розвивалася. Ми були дуже здивовані цим, і ми розглядаємо це як важливу можливість».

Подвійна дія екстракту журавлини зробила його ефективним навіть в низьких дозах. Після виявлення цих механізмів в клітинних культурах вчені відтворили свої висновки в моделі на комахах.

«Це дійсно вражаючі результати», — говорить співавтор дослідження Ерік Дезіель, професор мікробіології в INRS, який продовжує пояснювати: «Активність генерується молекулами, званими проантоцианідини. Існує кілька різних видів проантоцианідинів, і вони можуть працювати синегрічно, щоб досягти цього результату».

«Нам необхідно провести додаткові дослідження, щоб визначити, які з них найбільш активні в синергії з антибіотиком», — додає професор Дезіель.

Професор Туфенкджі розділяє ту ж ідею, кажучи: «Ми прагнемо продовжити це дослідження. Ми сподіваємося зменшити дози антибіотиків, необхідних в медицині і ветеринарії, в рамках зусиль в боротьбі зі стійкістю до антибіотиків».

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com