Щороку в США приблизно 58 000-80 000 дітей віком до 5 років і до 3% дітей першого року життя госпіталізовані через РСВ-інфекцію.
Більшість дітей заражаються RSV-інфекцією у віці до 2 років, і приблизно у 20-30% інфікованих дітей розвивається інфекція нижніх дихальних шляхів, така як бронхіоліт або пневмонія. Повторне зараження є поширеним явищем і, як правило, менш тяжке, ніж первинне зараження.
RSV передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, і інкубаційний період коливається від 2 до 8 днів. Після інокуляції на слизову оболонку носоглотки або кон’юнктиви вірус швидко поширюється в дихальні шляхи (апікальні клітини миготливого епітелію).
Пацієнти з респіраторно-синцитіальною вірусною інфекцією (RSV) можуть мати такі симптоми:
- Лихоманка (зазвичай субфебрильна)
- Кашель
- Тахіпное
- Ціаноз
- Візинг
- Хрипи
У дітей віком до 6 місяців симптоми RSV можуть включати:
- Дратівливість
- Знижена активність
- Менше їдять/п’ють
- Паузи в диханні більше 10 секунд
- Іноді лихоманка
Фізикальне обстеження немовляти з RSV-інфекцією нижніх дихальних шляхів виявляє ознаки дифузного захворювання малих дихальних шляхів. При огляді характерними ознаками є наявність ринореї, тахіпное, втягнення міжреберних проміжків і підреберних просторів.
При аускультації характерна наявність хрипів, іноді пов’язаних із подовженою фазою видиху.
Групи високого ризику важкої респіраторно-синцитіальної вірусної інфекції (RSV) включають наступні:
- Передчасно народжені діти першого року життя (чим молодша дитина [за гестаційним і хронологічним віком] на початку сезону RSV, тим більший ризик)
- Немовлята з хронічними захворюваннями легенів (наприклад, бронхолегенева дисплазія або муковісцидоз) протягом перших 2 років життя
- Діти з гемодинамічно значущими вродженими вадами серця, особливо з підвищеним легеневим кровообігом
- Пацієнти з імунодефіцитними станами
- Діти з порушеннями обміну речовин, структурними аномаліями дихальних шляхів, нервово-м’язовими захворюваннями
- Діти від багатоплідної вагітності (трійня і більше)
Дослідження
Лабораторні дослідження зазвичай не показані немовлятам з бронхіолітом, які почуваються комфортно при кімнатному повітрі, не зневоднені та адекватно харчуються.
Неспецифічні лабораторні дослідження можуть включати загальний аналіз крові, оцінку концентрації електролітів у сироватці крові, аналіз сечі та вимірювання насичення крові киснем.
Існують також спеціальні діагностичні тести для підтвердження інфекції респіраторно-синцитіального вірусу (RSV).
Рентгенографія грудної клітки часто виконується у дітей з важкою RSV-інфекцією.
Зазвичай це демонструє гіперінфляцію легеневих полів із дифузним збільшенням інтерстиціальних відміток. У 20-25% випадків також відзначаються вогнищеві ділянки ателектазу або легеневі інфільтрати. Як правило, ці знахідки не є ані специфічними для інфекції RSV, ані передбачуваними для перебігу чи результату, за винятком спостереження, що немовлята, у яких є додаткові ознаки ателектазу або пневмонії, можуть мати більш важкий перебіг захворювання.
Лікування
Підтримуюча терапія є основою терапії респіраторно-синцитіальної вірусної інфекції. Рекомендації з клінічної практики, опубліковані Американською академією педіатрії в 2014 році, не рекомендують такі ліки, як бронходилататори, адреналін і кортикостероїди, оскільки наявні клінічні дані не підтверджують їх використання для лікування типового RSV-бронхіоліту.
Важкий перебіг
Більшість немовлят, яких госпіталізовують з RSV-інфекцією, погано переносять молоко чи годування і часто зригують чи мають блювання. У цьому випадку зазвичай призначають короткий курс внутрішньовенних (IV) рідин з відновленням нормального годування, коли дитина одужає (зазвичай протягом 2-3 днів).
Рибавірин, противірусний засіб широкого спектру дії in vitro, має ліцензію Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA; 1985) для аерозольного лікування дітей із важким захворюванням RSV. Рекомендована доза становить 6 г препарату в 300 мл дистильованої води через генератор аерозолю дрібних частинок (SPAG) протягом 12-20 годин на день протягом 3-7 днів, залежно від клінічної відповіді.
Активна імунізація немовлят через вакцинацію матері була схвалена FDA(вакцина ABRYSVO).
Показано для активної імунізації вагітних на терміні вагітності від 32 до 36 тижнів(з вересня по січень) для профілактики захворювань нижніх дихальних шляхів, спричинених РСВ, у немовлят від народження до 6 місяців.
ABRYSVO вивчалася в ході клінічного випробування, яке охоплювало понад 7000 вагітних жінок та їхніх дітей, де 3495 вагітних жінок отримували ABRYSVO, а 3480 — плацебо. Дослідження показало, що ABRYSVO знижує ризик важкого РСВ на 69% порівняно з плацебо у немовлят через 6 місяців після народження.
У вагітних найбільш поширеними побічними ефектами (≥10%) були біль у місці ін’єкції, головний біль, біль у м’язах і нудота.
У клінічних дослідженнях, де ABRYSVO порівнювали з плацебо, немовлята, народжені вагітними, мали низьку вагу при народженні (5,1% ABRYSVO проти 4,4% плацебо) та жовтяницю (7,2% ABRYSVO проти 6,7% плацебо).
CDC також рекомендує профілактичні антитіла для всіх немовлят молодше 8 місяців, які народилися під час або на початку свого першого сезону RSV.
Профілактичні антитіла(нірсівемаб, палівізумаб) також рекомендуються деяким дітям із підвищеним ризиком у віці від 8 до 19 місяців, коли починається другий сезон RSV.
Фактори ризику включають:
- Хронічне захворювання легенів через передчасне народження
- Важкий імунодефіцит
- Важкий муковісцидоз
Якщо жінка вже отримала материнську вакцину ABRYSVO проти RSV під час будь-якої попередньої вагітності, CDC наразі не рекомендує отримувати ще одну дозу вакцини RSV, коли вона знову вагітна. Натомість дитина повинна отримати нірсівемаб.
Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків.
Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!
Зібрані кошти будуть витрачені на:
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
info@ingeniusua.org
- 2954
- 1169