Novavax - наступний великий крок в подоланні епідемії?
25 березня
Основні факти про нову вакцину, яку очікують в Україні
Novavax вакцина covid

Після прибуття до України перших 500 тисяч доз вакцини Covishield з 4 мільйонів очікуваних, наступний великий внесок у боротьбу з COVID-19 повинна зробити вакцина нового типу з США - Novavax. Загалом наша країна отримає близько 15 мільйонів доз останньої, що дозволить імунізувати ще 7,5 мільйонів осіб. Отож, що саме відомо про цю вакцину?

Як працює вакцина?

Вірус SARS-CoV-2 оточений білками-шипами, які необхідні для проникнення всередину клітин людини. Саме ця особливість вірусу була використана для створення вакцини. Продукт компанії Novavax - субодинична білкова вакцина, для виготовлення якої науковці генетично модифікували бакуловірус. Після цього цим вірусом було інфіковано клітини молі, які почали продукувати шипи, як у SARS-CoV-2, що збираються на поверхні клітини. Варто відмітити, що подібна технологія використовується і для виробництва вакцин від грипу та вірусу папіломи людини.

Читайте також: Від тернів до AstraZeneca - всі дані про вакцину

Після збору білків-шипів з клітин молі науковці сформували з них наночастинки, що імітують структуру SARS-CoV-2, проте не можуть викликати захворювання. Кожна доза вакцини містить велику кількість таких частинок та вводиться внутрішньом’язово. Після ін’єкції організм розпізнає чужорідні білки і відбувається формування імунної відповіді та синтез антитіл. У майбутньому, у разі потрапляння коронавірусу в організм, антитіла блокують білки-шипи на його поверхні, попереджаючи проникнення вcередину клітин та блокуючи інфекцію. Для забезпечення достатнього імунного захисту цикл щеплення складається із 2 доз з перервою в 21 день. Що стосується зберігання, то, на відміну від вакцин, виготовлених за технологією мРНК, які потребують надзвичайно низьких температур (до -70), вакцина Novavax може зберігатись та транспортуватись, як і векторні вакцини (AstraZeneca), за температури від +2 до +8 градусів, яку може забезпечити звичайний холодильник.

Це цікаво: Як працюють нові вакцини від COVID?

Які результати досліджень?

28 січня компанія повідомила про високі результати, отримані у третій фазі досліджень вакцини. Вакцина показала ефективність на рівні 89,3% у попередженні розвитку інфекції. Дослідження було проведено у Сполученому Королівстві, де понад 50% всіх випадків спричинені новим “британським” варіантом вірусу. Для третьої фази Novavax залучили більше ніж 15000 добровольців віком від 18 до 84 років (27% з яких старше 65 років). Серед цих осіб було зареєстровано 62 випадки коронавірусної хвороби: 56 в контрольній групі (не отримували вакцини) та 6 в групі, у якій проводилось щеплення досліджуваною вакциною. Водночас важким був лише 1 випадок - у контрольній групі. При детальнішому аналізі з'ясовано, що ефективність захисту від “оригінального” SARS-CoV-2 становить 95,6%, а проти “британського штаму” - 85,6%. Обнадійливі результати були також отримані і у ході дослідженні другої фази в Південній Африці, участь у якому взяли 4400 людей (понад 90% випадків були спричиненими новим “південноафриканським” штамом). Ефективність вакцини у попередженні розвитку COVID-19 у цьому випадку знаходилась на рівні 60% (29 випадків коронавірусної хвороби у контрольній групі та 15 у піддослідній), а єдиний важкий випадок хвороби було зареєстровано у контрольній групі.

11 березня у своєму пресрелізі Novavax не лише підтвердила ефективність вакцини на рівні 96% проти “оригінального” штаму вірусу, а також опублікувала дані, що вказують на 100% захист проти розвитку важкої форми коронавірусної хвороби.

Поки дослідження ще тривають, проте вже зараз компанія повідомила, що частота важких побічних ефектів у ході досліджень знаходилась на низькому рівні та була збалансованою між контрольною та піддослідною групами. Детальніша інформація про алергічні реакції та побічні дії очікується вже зовсім скоро, а аналіз вакцини за процедурою “rolling review” (компанія постійно надає нові дані, отримані в ході досліджень, для того, щоб якнайшвидше отримати дозвіл на використання вакцини) в даний час проводиться контролюючими органами США (FDA) та ЄС (EMA).

Інформаційна кампанія проходить за підтримки фонду “Відродження”.

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com