Нові рекомендації щодо лікування акне
У 2016 році Американська академія дерматології (AAD) видала нові доказові рекомендації щодо лікування як підлітків, так і дорослих. Рекомендовані методи лікування включають місцеву терапію, антибіотики, ізотретиноїн та оральні контрацептиви.
ретиноїди бензоїл_пероксид дерматологія акне ізотретиноїн

У 2016 році Американська академія дерматології (AAD) видала нові доказові рекомендації щодо лікування як підлітків, так і дорослих. Рекомендовані методи лікування включають місцеву терапію, антибіотики, ізотретиноїн та оральні контрацептиви. Основні рекомендації включають наступне:

 • Бензоїл пероксид або комбінації з еритроміцином чи кліндаміцином, як монотерапія при легкому ступені акне; бензоїл пероксид з місцевим ретиноїдом або системною антибіотикотерапією при середньому та важкому ступені акне.
 • Місцеві антибіотики (наприклад, еритроміцин, кліндаміцин) не рекомендуються як монотерапія через ризик бактеріальної резистентності.
 • Топічні ретиноїди як монотерапія при комедональній формі акне або в поєднанні з місцевими або пероральними антимікробними препаратами для запальної форми акне.
 • Адапален, третіноїн та бензоїл пероксид для місцевого лікування можна безпечно використовувати для лікування акне у дітей до підліткового віку.
 • Топічний 5% гель дапсон для запальних вугрів, особливо у дорослих жінок.
 • Системні антибіотики рекомендуються при помірному та важкому ступені акне та при запальній формі акне, стійкій до місцевих методів лікування; доксициклін та міноциклін ефективніші, ніж тетрациклін.
 • Місцеву терапію бензоїл пероксидом або ретиноїдами слід використовувати разом із системними антибіотиками, або як підтримуючу після завершення системної антибіотикотерапії.
 • Монотерапія системними антибіотиками не рекомендується.
 • Ізотретиноїн рекомендується при важкому та помірному ступені акне, що не реагує на іншу терапію; низькодозовий ізотретиноїн можна застосовувати для ефективного лікування вугрів та зменшення частоти та тяжкості побічних ефектів, пов’язаних з медикаментозними препаратами; пацієнти повинні отримувати плановий моніторинг функцій печінки, рівня холестерину та тригліцеридів у сироватці крові на початковому рівні і знову до встановлення відповіді на лікування, але не рекомендується регулярний моніторинг повного аналізу крові; пацієнтів слід ознайомити з можливими ризиками та контролювати наявність ознак запальних захворювань кишечника та симптомів депресії.
 • Комбіновані оральні контрацептиви (КОК), що містять естроген, ефективні для лікування запальних вугрів у жінок; лікарі повинні дотримуватися рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) щодо необхідності використання КОК.

У 2015 році, Американська академія дерматології(American Academy of Dermatology) оприлюднила рекомендації, що застерігають від рутинного використання мікробіологічних тестувань при оцінці та лікуванні вугрів. ААД зробила висновок, що визначення типу бактерій було непотрібним, оскільки це не змінило рекомендації щодо вибору терапії.

Оновлено клінічний практичний гайдлайн Канади щодо лікування вугрів:

 • Комедональна форма акне — місцеві ретиноїди або бензоїл пероксид; комбінації з фіксованою дозою бензоїл пероксиду та адапалену, бензоїл пероксиду та кліндаміцину; або комбінація кліндаміцину 1,2% і третиноїну 0,025% (у вигляді гелю); також для жінок слід розглянути терапію комбінованими оральними контрацептивами.
 • Локалізована легкого та середнього ступеню папулопустулярна форма акне – бензоїл пероксид як монотерапія; топічні ретиноїди як монотерапія; комбінація з фіксованою дозою кліндаміцину 1% та пероксиду бензоїлу 5% та комбінації фіксованої дози адапалену 0,1% та бензоїл пероксиду 2,5% (у вигляді гелів); або комбінація кліндаміцину 1,2% і третіноїну 0,025% гелю.
 • Поширена середнього ступеню папулопустулярна форма акне —  додавання системних антибіотиків до актуальних препаратів вище, які рекомендовано при легкому до середньому ступенях.
 • Акне важкого ступеню — пероральний ізотретиноїн або системні антибіотики в поєднанні з бензоїл пероксидом або з місцевими ретиноїдами.
 • Пероральний ізотретиноїн повинен призначатися тільки лікарями, які мають досвід призначення та контролю за препаратом; необхідно дотримуватися суворих заходів щодо вагітності.
facebook коментарі
Help us stay with you

Every penny of yours helps us to keep doing our job

The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!

 

Feedback
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com