Ризики пізнього батьківства чоловіків
10 листопада
Як впливає вік батька на здоров’я майбутніх дітей?
пізнє батьківство чоловік

Тривалий час вважалось, що лише вік жінки є пов’язаним із вадами розвитку дитини та віддаленими наслідками для здоров’я. А вік чоловіка негативно впливає виключно на шанси успішного запліднення. Проте численні дослідження останніх років вказують на те, що пізнє батьківство несе також чималі ризики.

Можливим поясненням підвищення таких ризиків є зміни, що розвиваються в спертамоцитах чоловіків разом зі старінням. Альтерація спостерігається в ділянках геному, що відповідають за розвиток певних захворювань у нащадків. Ці зміни мають негативний вплив не лише на розвиток плоду, але й на перебіг вагітності та здоров’я жінки.

Одним з найбільших досліджень, проведених в цій сфері, було ретроспективне дослідження опубліковане в 2018 році у журналі The BMJ. Автори проаналізували понад 40 млн випадків новонароджених в США у період з 2007 по 2016 роки. Результати вказують на те, що коли вік батька перевищує 45 років, то ризик передчасних пологів є на 14% вищим, а судом новонародженого - на 18%. Водночас, ризик розвитку гестаційного діабету у вагітних від старших партнерів є на 34% вищим. Для контролю була використана вікова група чоловіків від 25 до 34 років. Загалом 13,2% всіх передчасних пологів та 18,2% випадків гестаційного діабету є безпосередньо пов’язаними із віком батька.

Із віком батька асоціюється також зростання ризику численних психічних порушень. Аналіз новонароджених у Ізраїлі протягом 6 років поспіль виявив, що шанс розвитку розладів аутистичного спекту (РАС) є у 5,75 разів вищим у дітей народжених від чоловіків старше 40 років, порівнюючи з чоловіками молодше 30. Автори пов’язують це з de novo мутаціями, частота яких значно зростає разом із віком. 

Варто також згадати за результати опубліковані в JAMA Psychiatry в 2014. Це когортне дослідження в Швеції виявило, що діти, народжені від чоловіків старше 45 років, мають високий ризик розвитку не лише РАС, а й психозу - у 2,07 разів вище, спроби самогубства - у 2,72 рази, зловживання наркотичних засобів - 2,44 рази, порівнюючи з дітьми, народженими від чоловіків молодше 25 років.

Хоча більшість випадків трисомії за 21 хромосою пов’язані із анеуплоїдією материнських гамет, не варто відкидати роль віку чоловіків. Зокрема, дослідження проведене над популяцією чоловіків у Данії виявило, що ризик народження дитини із синдромом Дауна у 4,5 рази вищий від чоловіків старше 45 років, ніж від чоловіків молодше 30.

Ризик розвитку новоутворень протягом життя залежить як від віку матері, так і від віку батька. Автори огляду, опублікованого в Asian Journal of Andrology, проаналізували численні публікаціїї, що стосуються теми. Зокрема, ймовірність розвитку пухлин мозку у дітей від старших чоловіків на 25% вища. Варто відмітити також і те, що частота лейкемій та негоджкінських лімфом є вищою на 50%. Схожа кореляція була виявлена і у випадку із раком грудей та простати. Статистично значне збільшення ризику спостерігається у дітей, вік батька яких перевищує 40 років. 

У цьому ж огляді згадується і про численні інші ризики, пов’язані з пізнім батьківством у чоловіків, зокрема вищу ймовірність ахондроплазії, карликовості, шизофренії та біполярного розладу.

Ця тема потребує більш детального вивчення з огляду на те, що середній вік як жінок, так і чоловіків, які стають батьками, зростає. При планування майбутньої вагітності варто звертати увагу не лише на вік жінки, а й чоловіка.

Інформаційна кампанія проходить за підтримки фонду Відродження

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com