Променева діагностика COVID-19
30 травня
Коли варто призначати КТ грудної клітки пацієнтам з COVID-19 та яких результатів очікувати?
Променева діагностика COVID-19

Дані про COVID-19 постійно оновлюються, так само і оновлюються рекомендації променевої діагностики цього захворювання. Центр контролю та профілактики захворювань не рекомендує КТ для первинної діагностики COVID-19. Однак візуалізація може бути використана як діагностичний метод у наступних ситуаціях: коли є підозри щодо прогресування хвороби, при погіршенні показників дихання пацієнта та у регіонах з обмеженими діагностичними ресурсами.  

Зростає кількість публікацій щодо важливості КТ та рентгенографії грудної клітки для виявлення пацієнтів із COVID-19. Згідно з дослідженням, у якому 51 пацієнту протягом 3 днів було проведено КТ та ПЛР-тест, КТ показала 98% чутливість для виявлення COVID-19. Подібне дослідження в Ухані показало 97% чутливість, ще одне дослідження показало 69% чутливість. Але важливо відзначити, що методи візуалізації COVID-19 не є на 100% специфічними.

Лікарям варто знати, що рентгенографія ОГК не є найчіткішим методом для виявлення COVID-19. Рентген грудної клітки допомагає в стаціонарних умовах для оцінки прогресування захворювання або можливих ускладнень, таких як бактеріальна пневмонія, плеврит або пневмоторакс.

Найпоширеніші ознаки КТ, що повідомляються в різних дослідженнях та клінічних кейсах, - це симтом «матового скла» (20-62%), симптом «матового скла» у поєднанні з консолідацією легеневої тканини (до 42%) та консолідація легеневої тканини (до 50%). Результати КТ змінюються протягом перебігу захворювання, причому найбільше ураження легень спостерігається протягом перших 6-11 днів хвороби. Хоча симтом «матового скла» можна спостерігати протягом усього процесу захворювання, консолідація частішає після 5 дня захворювання. Міждольові потовщення частіше спостерігаються через 6-17 днів після розвитку симптомів.

Деякі КТ-ознаки не часто зустрічаються при COVID-19 і, якщо вони наявні, тоді лікар повинен замислитись над альтернативним методом діагностики або приєднанням бактеріальної інфекції. Наприклад, про плеврит повідомляється у 7% випадках COVID-19. Пневмоторакс, медіастинальна аденопатія, дискретні вузлики та дольова пневмонія також не є частими ознаками COVID-19 . КТ знахідки зазвичай двосторонні та мультифокальні (50-75%) з периферичним або субплевральним поширенням. Також існує тенденція до ураження нижніх відділів легень. 
 

ввав
Симптом матового скла з периферичним поширенням.
2
Реконструкція легень у пацієнта з COVID-19 та симптом матового скла.
3
Двохстороння консолідація в периферичних та субплевральних відділах легень.
6
Двохстороннє плямисте матове скло з ущільненням перегородки.

Хоча рентгенографія ОГК має нижчу чутливість, ніж КТ грудної клітки для виявлення COVID-19, результати між ними корелюють. Двосторонні периферичні затемнення в нижніх відділах легень - найчастіша знахідка на рентгенограмі грудної клітки у випадків COVID-19.
 

9
Двохстороннє затемнення нижніх відділів легень з однаковим розподілом.

Автор ілюстраціії: Валерія Пінчук

facebook коментарі

Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків. 

Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!

Зібрані кошти будуть витрачені на: 
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Допоможіть нам залишатися з вами

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Зворотній зв’язок

info@ingeniusua.org