До факторів ризику розвитку постінсультних больових синдромів належать жіноча стать, похилий вік, вживання алкоголю, депресія, захворювання периферичних судин, тривале вживання статинів, стовбурова або таламічна локалізація ішемічного ураження, спастичність.
У цій статті розберемо основні види постінсультних больових синдромів.
Центральний постінсультний біль
Найчастішим діагнозом серед хворих із постінсультним больовим синдромом є центральний постінсультний біль, який за своєю природою є нейропатичним. Він може виникнути у перші шість місяців після інсульту та зазвичай пов’язаний з ураженням таламуса (синдром Дежерина-Руссі) або спиноталамічного та таламокортикального трактів.
Описання хворими цього виду болю варіюється від ниючого, тупого та пульсуючого до гострого, колючого, стріляючого та пекучого. Характерним є також наявність аллодинії — появи болю у відповідь на подразнення, спонтанної дизестезії — появи больових відчуттів за відсутності будь-якого подразнення, гіпералгезії — значно підвищеної чутливості до больового стимулу.
Найпоширенішою теорією виникнення центрального постінсультного болю є теорія розгальмування Хеда і Холмса, яка полягає у тому, що пошкодження сенсорних шляхів може призвести до компенсаторної гіперактивації в таламусі, таким чином викликаючи спонтанний біль або аллодинію.
Для лікування цього виду нейропатичного болю ефективним є застосування нейромодулюючих та психоактивних препаратів. Основними препаратами вибору є амітриптилін і протиепілептичні препарати прегабалін, габапентин і ламотриджин. Карбамазепин або фенітоїн застосовують як препарати другої лінії лікування.
За відсутності лікувального ефекту препаратами перевагу надають немедикаментозним методам лікування.
- До таких методів належить глибока стимуляція мозку, що полягає в імплантації в мозок спеціального медичного пристрою, який надсилає імпульси до нервових структур-мішеней, наприклад, до центрального постеролатерального ядра таламуса.
- Ще один метод лікування — цінгулотомія — полягає в хірургічній деструкції певних відділів поясної звивини головного мозку.
- Повторювана транскраніальна магнітна стимуляція також знайшла застосування в лікуванні цієї патології. Метод полягає в розміщенні на шкірі голови хворого спеціального медичного пристрою, що генерує магнітний імпульс, який викликає електричний розряд в цільовій ділянці кори головного мозку.
Комплексний регіонарний больовий синдром
Цей синдром, також відомий як рефлекторна симпатична дистрофія або синдром “плечо-кисть”, характеризується пекучим болем, підвищеною чутливістю до тактильної стимуляції та вазомоторними змінами, включаючи набряк і зміни температури та кольору шкіри, в області верхньої кінцівки.
Виділяють два типи комплексного регіонарного больового синдрому. Перший тип розвивається за відсутності ознак пошкодження нерва, зазвичай у людей, що перенесли інсульт. Другий тип виникає при пошкодженні периферичних нервів. Класична теорія про патофізіологію розвитку першого типу КРБС полягає в локальній гіперактивності симпатичної нервової системи.
Лікування комплексного регіонарного больового синдрому включає ранню фізіотерапію, застосування кортикостероїдів, кальцитоніну, дзеркальну терапію.
Біль, пов’язаний зі спастичністю
Спастичність часто виникає у людей, що перенесли інсульт протягом 3-12 місяців. Це порушення сенсорно-моторного контролю в результаті ураження верхніх мотонейронів, що проявляється мимовільним підвищенням тонусу м’язів і часто супроводжується больовим синдромом. За відсутності лікування спастичність може призвести до незворотного скорочення м’язів, відомого як контрактура. Це підкреслює важливість раннього розпізнавання та лікування спастичності.
Для лікування спастичності застосовують:
- лікувальну фізкультуру для збереження гнучкості м’язів та суглобів;
- ботулінічний токсин типу А для блокування дії нервів на м’язи, таким чином знижуючи м’язовий тонус;
- антиспастичні препарати (баклофен, тизанідин, дантролен, діазепам);
- протисудомні препарати (прегабалін, габапентин);
- ультразвукова терапія;
- черезшкірна електростимуляція;
- повторювана транскраніальна магнітна стимуляція.
Геміплегічний біль у плечі
Геміплегія часто може виникати як наслідок інсульту. Під дією сили тяжіння в ураженій паралічем руці може виникати підвивих плечового суглоба, який і буде призводити до больового синдрому.
Основні підходи до лікування:
- Правильне поводження та позиціонування ураженої верхньої кінцівки має вирішальне значення.
- Використання підставок і подушок є корисним для пацієнтів, які лежать у ліжку або сидять прямо у кріслі чи інвалідному візку.
- Плечові ремені мають різні цілі, включаючи підтримку передпліччя у зігнутому положенні, відновлення симетрії лопатки, поліпшення анатомічного положення та підтримку плеча за допомогою манжети.
- Тейпування є ще одним варіантом запобігання та/або лікування підвивиху плечового суглоба.
- Для полегшення болю можливе застосування черезшкірної електронейростимуляції.
Постінсультні больові синдроми є складними явищами різноманітної етіології, рання діагностика та лікування яких є важливим для запобігання зниження якості життя пацієнта.
Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовуємо на високому рівні події для медиків.
Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!
Зібрані кошти будуть витрачені на:
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!
info@ingeniusua.org