Наскільки часто медичний працівник помиляється
29 березня
Кожен шостий медик щодня робить діагностичні помилки — про це йдеться у результатах нового опитування від Medscape
лікар помилка медсестра медбрат Medscape error

Число варіюється в залежності від фаху. Педіатри рідше свідчили про те, що вони щодня роблять діагностичні помилки (11%), а лікарі невідкладної медицини — навпаки, частіше (26%). Посередині опинилися лікарі сімейної медицини (18%), загальної практики (22%) та внутрішньої медицини (15%). Медсестри та асистенти лікарів (АЛ), у свою чергу, відповили майже аналогічно — 17% вважають, що помиляються кожного дня.

Опитування влаштували після оприлюднення дослідження в журналі "Journal of General Internal Medicine", у якому припускається, що лікарі схильні недооцінювати те, як часто вони допускають «промахи» у діагностиці. 

Більшість вірили, діагностичні помилки є рідкісними (раз на місяць або менше), незважаючи на те, що половина з них повідомляла, що відчуває невпевненість у діагнозі щодня. А ось такі результати демонструє опитування.

Рівень діагностичної невпевненості (ДН)
(лікарі — Л, середній медичний персонал — СМП)

Кожен день: 
?Л — 52%, ?СМП — 64%
Приблизно раз на тиждень:
?Л — 20%, ?СМП — 21%
Декілька разів на місяць:
?Л —13%, ?СМП — 9%
Один раз на місяць:
?Л — 14%, ?СМП — 5%
Ніколи:
?Л — 0%, ?СМП — 0%

Різниці відносно статі не відзначалося.

Оцінюючи прочитане, варто також зазначити, що ДН — ще не є помилкою. Це відчуття сумніву, що виникає у працівників медичної сфери, щодо того чи іншого аспекту ведення пацієнта.

⚠️Причини помилок

І лікарі, і представники СМП зійшлися щодо трьох основних причин виникнення діагностичних помилок. Первинно — "відсутність зворотного зв'язку щодо діагностичної точності" (38% лікарів та 44% СМП вказали на це як на головний фактор). Наступне — обмеження у часі (37% лікарів та 47% представників СМП). Трійку першості закривав "соціальний устрій, у якому не прийнято озвучувати чи афішувати помилки" (27% лікарів, 33% СМП).

Лікарі екстреної медицини частіше, ніж всі лікарі загалом (76% проти 52%) та СМП (64%), стверджують, що вони зазнають діагностичної невизначеності щодня.

На запитання, в який момент медичні працівники найчастіше зазнають ДН, найбільший відсоток опитаних (70% лікарів та 76% представників СМП) відповіли, що таке трапляється при встановленні фактичного діагнозу. Другим за частотою випадком ДН стало прийняття рішення, які саме аналізи слід призначити пацієнту (34% для лікарів та 50% для СМП).

❗️Один з опитаних прокоментував результати наступним чином: "Ми не омніпотентні. Ми не можемо розуміти фізіологію/патологію людини в абсолюті… Тільки той факт, що було поставлено раціональний, заснований на симптомах діагноз, який виявився "неправильним", не означає, що сталася помилка".

 

 

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com