Тромбоутворення і коронавірус: таємниці ускладнюються
Дослідники вважають, що розгадка причин тромбозу у хворих на COVID-19 буде ключем до його лікування.
Тромбоутворення і коронавірус - таємниці ускладнюються

Тромбоз кровоносних судин є частим ускладненням у хворих на COVID-19 та нерідко стає причиною смерті. Через високу частоту випадків деякі з лікарів навіть називають це явище «тромбовим штормом».  

Надмірне тромбоутворення може виникнути у кожного хворого на коронавірус, але особливо чутливими є саме госпіталізовані пацієнти. Дослідження проведені в Франції та Нідерландах свідчать про появу тромботичних ускладнень у 20-30% тяжкохворих на COVID-19.  

Деякі дослідники вважають, що розгадка порушення згортання крові при COVID-19 є ключем до його лікування. Адже навіть при використанні антикоагулянтної терапії хворі помирають від інсультів, спричинених надмірним тромбоутворенням. Велика частка пацієнтів мають підвищений рівень D-димеру, а його різке зростання прямо корелює з летальними випадками серед пацієнтів.  

Відповідно зі звітами нью-йоркської клініки Weill Cornell Medicine, були виявлені тромби в капілярах легень та шкіри хворих на COVID-19. Таким чином вірус здійснює подвійний вплив на процеси дихання в організмі: ураження альвеол, що заважає нормальній вентиляції легень та мікротромбоз в капілярах, що перешкоджає перфузії.  

Однією з причин може бути те, що SARS-CoV-2 безпосередньо атакує ендотеліальні клітини, які вистеляють кровоносні судини. Саме ці клітини містять на своїй поверхні рецептор АСЕ2, який вірус використовує для проникнення в клітини легень.    

За словами канадських дослідників, у людей з COVID-19 починається продукція нейромедіаторів запалення, що посилюють тромбоутворення. Вірус також активує систему комплементу, що в свою чергу ініціює процес згортання крові. Дослідники помітили, що капіляри легень та шкіри були всіяні білками комплементу у померлих від COVID-19.  

Також пацієнти при поступленні можуть мати такі фактори ризику: надмірна вага, літній вік, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, що в комбінації з вірусом призводять до «тромбового шторму».  

Усі лікарі погоджуються, що антикоагулянтна терапія є необхідною, але питання щодо груп препаратів та дозування залишається дискутабельним.  

Автор ілюстрації: Михайло Сидоренко

facebook коментарі

The non-governmental organization INgenius is a Ukrainian-language medical platform that has been promoting evidence-based medicine among the community of doctors in Ukraine since 2016. Our team has created an open database of translated treatment protocols, analytical articles on reliable treatments, and analysis of fuflomycins. We also organize events for doctors on a highly professional level.
If you want even more evidence-based Ukrainian-language content, more interesting experiments, and practical activities, support us with the help of donors!
The funds raised will be spent on:
- technical support of the site;
- the monthly payment for platforms such as ZOOM, telegram, etc.;
- payment for a designer;
- free events;
- advertising.
Each of your contributions is a contribution to the future not only of our platform but also of the progressive development of evidence-based medicine in Ukraine.
Revolution in you!

 

Help us stay with you

Every penny of yours helps us to keep doing our job

Feedback
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com