Купання у холодній воді. Користь та ризики
12 січня
Головні факти про загартовування в холодній воді та пов’язані ризики
Водохреще купання загартовування холод

В Україні 19 січня святкують Водохреще. Традиційно в цей день люди купаються в ополонці, тому що згідно з повір’ям вода набирає цілющу силу. Занурення в холодну воду є також частиною культури і традицій багатьох країн півночі. В останні роки така практика знову набуває популярності.

Холодною вважається вода температурою нижче 15°C, а у відкритих водоймах у зимовий період її температура зазвичай незначно перевищує 0°C (0-5°C). Позитивний ефект від купання в холодній воді помітили ще декілька тисяч років тому, а сьогодні це підтверджується і дослідженнями.

Тож які позитивні ефекти має загартовування у холодній воді?

  • Зниження артеріального тиску. Дослідження виявили, що плавання в холодній воді супроводжувалось значним зниженням діастолічного тиску вже на четвертий день.
  • Зменшення ризику розвитку серцево-судинних захворювань у зв’язку із позитивним впливом на ліпідний профіль (зниження рівня тригліцеридів) та  зниженням рівня гомоцистеїну.
  • Покращення адаптаційних властивостей організму до стресу шляхом підвищеного синтезу адренокортикотропного гормону, тиреотропного гормону, кортизолу та катехоламінів (рівень останніх знижується після регулярних занурень та адаптації).
  • Позитивний вплив на метаболізм інсуліну. У досліджуваних осіб спостерігалась підвищена чутливість до інсуліну та зниження інсулінорезистентності.
  • Дослідження, проведені в Фінляндії, виявили, що плавання в холодній воді (температура водойм у зимовий період) мало позитивний вплив на загальне самопочуття у членів дослідження. Науковці відмічали зменшення рівня втоми та напруги, покращення пам’яті та настрою. Хворі з ревматичними захворюваннями, фіброміалгією та астмою повідомляли про полегшення симптомів. Іншим результатом дослідження було те, що зимове плавання має такий же ефект у зменшенні болю та запалення у порівнянні із кріотерапією (короткотривала дія надзвичайно низьких температур на тіло: -110°C протягом 1-3 хвилин).
  • Іншим можливим застосуванням плавання в холодній воді є лікування великого депресивного розладу. Дослідники із Сполученого Королівства повідомляють про клінічний випадок значного поступового покращення симптоматики після кожного сеансу плавання (у відкритих водоймах), а також подальшу відсутність потреби у призначених препаратах.
  • Частота інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів є статистично нижчою серед людей, що практикують плавання в холодній воді, у порівнянні із загальним населенням. Також такі особи повідомляють про легший перебіг самих захворювань та меншу вираженість симптомів. У іншому дослідженні спостерігалось підвищення кількості лейкоцитів та моноцитів у відповідь на занурення в холодну воду.

"Водохреще купання загартовування холод"

Проте існує і негативна сторона купання в холодній воді. Занурення в холодну воду – це надзвичайно стресова ситуація для організму, особливо якщо йдеться про непідготовлену людину.

  • Перш за все, існує ризик швидкої смерті у зв’язку із холодовим шоком або через розвиток гіпотермії. Гіпотермія розвивається поступово та включає декілька етапів в залежності від внутрішньої температури тіла: тремтіння, тахікардія, пришвидшена частота дихання (36°C); дезорієнтація, спантеличення, порушення м’язової координації (35°C); втрата пам’яті (34°C), розвиток серцевих аритмій, порушення кровопостачання шкірних покривів (33°C); помутніння свідомості, зникнення тремтіння, ригідність м’язів (33-30°C); втрата свідомості, ослаблення дихальних рухів, зниження м’язового тонусу (30°C); фібриляція шлуночків серця, практично повне зникнення дихальних рухів та життєвих ознак (28°C); зупинка серця, смерть (25°C). Зазвичай для розвитку гіпотермії у здорової дорослої людини необхідно більше 30 хвилин, проте на цей час впливають рівень адаптації, конституція, наявність супутніх захворювань тощо.
  • Не слід забувати і про можливі великі скупчення людей у місцях купання, що створює додаткову небезпеку в умовах пандемії COVID-19.
  • У людей із захворюваннями серцево-судинної системи існує високий ризик розвитку аритмій або життєво небезпечних станів (при ішемічній хворобі серця, гіпертрофії міокарда, синдромі подовженого інтервалу QT).

Саме тому важливо звернути увагу на те, що занурення в холодну воду вимагає попередньої підготовки. Необхідно адаптувати організм шляхом поступового зменшення температури води (процес підготовки до зимового купання займає як мінімум декілька тижнів). Обов’язковою умовою занурення є також наявність наглядачів для попередження можливих травм та надання своєчасної допомоги, тому що купання в холодній воді несе численні ризики навіть для людей із великим досвідом.

Доступною ж цілий рік альтернативою є прийом холодного (контрастного) душу. На відміну від купання у відкритих водоймах, це можна робити вдома, поступово зменшуючи температуру. Позитивні ефекти є схожими до таких при зануренні у холодну воду: покращення самопочуття, швидше відновлення після фізичного навантаження тощо. А досліджувані, що практикували прийом холодного душу, повідомляли про меншу кількість пропусків роботи у зв’язку із хворобою.

Інформаційна кампанія проходить за підтримки фонду Відродження

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com