Клінічні рекомендації щодо ведення пацієнтів з респіраторним дистрес-синдромом, пов'язаним з вейпінгом
Використання електроних сигарет стає все більш популярним, але, на жаль, не проходить безслідно для здоров'я. Вчені Університету Массачусетса стверджують, що у пацієнтів, які зловживають вейпінгом розвиваются специфічні ураження та їм необхідна відповідна медична допомога.
вейпінг

Експерти в області інтенсивної терапії стверджують, що особи, які використовують електронні сигарети, схильні до розвитку VARDS («респіраторний дистрес-синдром, пов'язаний з вейпінгом»).

За останніми даними Центру з контролю і профілактики захворювань, на території США зафіксовано 2758 випадків госпіталізації і 64 смерті внаслідок ураження легень, пов'язаного з вейпінгом.

"Наш внесок полягає в тому, щоб надати клініцистам, що спеціалізуються в області інтенсивної терапії, інструменти, необхідні для ідентифікації, сортування, лікування і моніторингу пацієнтів, що піддаються впливу вейпінга", — сказав Craig Lilly з медичної школи Університету Массачусетса.

На щорічному конгресі Товариства інтенсивної терапії та реаніматології (SCCM 2020) експерти представили клінічне керівництво по VARDS («респіраторний дистрес-синдром, пов'язаний з вейпінгом»), яке також було опубліковано в журналі "Critical Care Explorations".

Відповідно до рекомендацій, пацієнти з VARDS мають стаж використання електронних сигарет протягом 90 днів до появи симптомів; у них наявні характерні інфільтрати в легенях (затемнення на безконтрастній рентгенограмі або затемнень за типом "матового скла" на КТ); та скаржаться на симптомі інфекції дихальних шляхів. Характерними симптомами VARDS вважаються: біль в грудях, кашель, слабкість, прискорене дихання або втрата ваги.

Крім того, у пацієнтів з VARDS при візуалізації грудної клітки виявляються зміни в легенях, що не піддаються класифікації та спостерігається гостра гіпоксемія. Необіхідно проводити диференційну діагностику VARDS з випадками гострої еозинофільної пневмонії, алергічного пневмоніту та ліпоїдної пневмонії.

При огляді пацієнтів із VARDS важливо звернути увагу на наступні аспекти:
- тривалість вейпінгу (запитайте чи вони вейпили за останні 90 днів і що саме)
- визначіть чи у пацієнта вже наявні симптоми (сатурація не менше 95% у стані спокою, але , якщо попросити пацієнта пройтись може падати до 88%,
- чи є задишка чи утруднене ковтання.

Автори клінічних рекомендацій пропонують розділити пацієнтів, які звернулися за медичною допомогою та які повідомляють про куріння електронних сигарет протягом не менше 90 днів, на три категорії:

1. Пацієнти без симптомів VARDS. Їм слід запропонувати допомогу щодо відмови від куріння.

2. Пацієнтам з симптомами VARDS та нормальної сатурацією киснем (95% в спокої або 88% під час фізичних навантажень) слід пройти рентгенографію грудної клітини. Якщо результати в межах норми, лікування може проходити в амбулаторних умовах. В іншому випадку збільшується ризик розвитку дихальної недостатності.

3. Пацієнтів з симптомами VARDS та гіпоксемією слід госпіталізувати, при наявності задишки запропонувати спірометрію.

Експерти в області інтенсивної терапії з медичної школи Університету Массачусетсу радять бути пильними та уважними при огляді пацієнтів, що використовують електронні сигарети.

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com