Зебри в медицині
04 December
Феномен зебри — це така собі форма помилкового діагностування.
діагноз поширеність помилка

Термін використовується у повсякденній медичній мові для опису малоймовірного діагнозу, що грунтується  на симптомах, які краще б пояснити іншою, більш тривіальною хворобою. Науковий аналог даного виразу — помилка поширеності. Окрім етичних дилем в медицині, які ми розглянули в одній із наших статей, розглянемо діагностичні виклики для сучасних лікарів. 

Рідкісні захворювання, за визначенням, трапляються у менш як 1:2000 випадках у Європі або 1:1250 у США. За підрахунками ВООЗ, існує понад 5000 різноманітних хвороб такого типу, хоча це число істотно коливається, залежно від літератури. Вважається, що 30 мільйонів людей у ​​Європі живуть із рідкісними діагнозами.

Проте, важливою частиною диференціального діагностування, є припущення, що симптоми певного пацієнта ймовірніше спричинені поширеним захворюванням, аніж рідкісним. «Зебри» ж з’являються, коли це правило ігнорується, адже у більшості випадків нечастій хворобі притаманні загальні симптоми, спільні з більш поширеною недугою.

Яскравими прикладами вищеописаного можуть бути:

  • діагноз «лепра» у пацієнта зі шкірними змінами, який ніколи не був в Азії;
  • або ж некротичні її ураження, що діагностуються як локсосцелізм, — захворювання, спричинене укусом Loxosceles laeta (південноамериканський житель) — навіть у регіонах, де вид Loxosceles рідко зустрічається або й абсолютно відсутній;
  • чи ж зовсім близько до реальності — первинна підозра на інсуліному, у пацієнта з пониженим рівнем глюкози крові.

 

«Якщо ви чуєте, тупіт копит, то це, скоріш за все, коні, а не зебри» — House of God.

Однією з можливих причин діагностування зебр замість очевидних захворювань є те, що перші займають порівняно велику частину освітнього матеріалу протягом навчання студентів-медиків.

Тому, пам’ятайте просте клінічне правило: Часте є частим, рідкісне — рідкісним.

facebook коментарі
Help us stay with you

Every penny of yours helps us to keep doing our job

Thank you for choosing to help us with a voluntary donation.

 

Feedback
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com
Перший тест CRISPR для діагностики коронавірусної інфекції затверджений у США
Американський регулятор лікарських засобів надав схвалення на екстрене застосування нового тесту на коронавірус з використанням технології редагування...