Уряд Бразилії звинувачений в тоталітаризмі й цензурі — і все це через COVID-19
Уряд Бразилії був звинувачений в тоталітаризмі та цензурі після того, як він перестав публікувати інформацію про кількість хворих на COVID-19 та кількість людей, які померли від вірусу, а також видалив усю попередню інформацію з офіційного сайту.
Уряд Бразилії звинувачений в тоталітаризмі й цензурі, і все це через COVID-19

Джерела у Міністерстві охорони здоров’я повідомили місцевим ЗМІ, що це результат наказу нинішнього ультраправого президента Жаїра Болсонару. Таке рішення викликало обурення населення, оскільки Бразилія є однією з «гарячих точок» пандемії COVID-19, маючи більшу кількість смертей, ніж Італія, та більше випадків, ніж у Росії та Великобританії.

«Ця авторитарна, бездушна, нелюдська та неетична спроба зробити непоміченими тих, хто помер внаслідок пандемії, не буде успішною. Ми та бразильська спільнота не забудемо про них і про цю трагедію, яка спіткала націю», — сказав у своєму зверненні Альберто Белтраме, президент Національної ради секретарів охорони здоров’я Бразилії.

За інформацією Університету Джона Хопкінса, Бразилія нині займає другу сходинку за кількістю хворих на COVID-19 (нині 805 649), а також обігнала Італію за кількістю померлих (нині 41 058). У попередню суботу інформація про Бразилію також зникла з сайту університету, але з часом її повернули.

Починаючи з вечора минулої п’ятниці, Бразилія перестала публікувати зведені дані по COVID-19 і некрологи у своєму щоденному бюлетені. Водночас, сайт Міністерства охорони здоров’я став недоступним для відвідувачів, а коли в суботу він відновив свою роботу, там вже не було інформації про загальну кількість хворих, кількість смертей, кількість підозрілих випадків та кількість видужалих.

Такий крок піддався широкій критиці в суспільстві: лікарі, медичні асоціації та губернатори штатів називали інцидент спробою контролювати інформацію. Федеральні прокурори заявили про проведення розслідування і надали тимчасовому міністру охорони здоров’я 72 години, аби знайти обґрунтування таких дій.

«Маніпуляція статистичними даними — це маневр тоталітарних режимів», — написав у Твіттері Гілмар Мендес, суддя Верховного суду.

«Не можна йти у боротьбу з пандемією без науки, відкритості та рішучих дій, — саме так у своєму Інстаграмі написав Пауло Камара — губернатор північно-східного штату Пернамбуко. — Маніпуляція, бездіяльність та неповага — складові авторитарних адміністрацій. Але це не знищить зусилля усієї нації. Ми будемо продовжувати аналізувати, систематизувати та публікувати отримані дані».

Насправді маніпуляції з даними почалися ще в середу минулого тижня, коли уряд вирішив перенести час публікації бюлетеню з 19:00 на 22:00, аби він з’являвся після вечірніх новин на телебаченні.

Інформація була адаптована, оскільки вона «не відображала саме той момент, в якому наразі знаходиться країна», про що написав у Твіттері президент, який попередньо нехтував заходами соціального дистанціювання, відкидав COVID-19, повідомляючи, що це як «маленький грип», а також заявляв, що «смерть — це доля усіх».

Кількість смертей на день у різних країнах.
Зображення з газети Guardian.  Джерело інформації: Університет Джона Хопкінса. 

Комп’ютерні інженери з Міністерства охорони здоров’я заявили газеті «Correio Braziliense», що «Болсонару сказився» та звинуватили його за наказ фальсифікувати дані.

Нині у Бразилії немає чинного міністра охорони здоров’я, а за час пандемії їх змінилося аж двоє. Тимчасовий міністр Едуардо Пазуелло, військовий генерал без жодного досвіду у сфері охорони здоров’я, привів до міністерства багато інших військових.

У п’ятницю Карлос Візард — бізнесмен, мормон, без жодного досвіду у галузі охорони здоров’я, який нині взяв на себе зобов’язання секретаря з науки, технологій та стратегічних постачань у Міністерстві охорони здоров’я, — назвав наявні дані по COVID-19 «дивними або ж маніпульованими».

«Є багато людей, які помирають не від коронавірусу, але державні менеджери, які зацікавлені лише у збільшенні фінансування для свого міста чи регіону часто в якості причини смерті повідомляли COVID-19. Ми передивлялися ці некрологи», — заявив Візард газеті «O Globo». Але спеціалісти галузі охорони здоров’я повідомляють інше: певна кількість смертей від коронавірусу залишаються поза статистикою через низький рівень тестувань.

«Тільки той, хто не знайомий з системою охорони здоров’я, може зробити таку заяву», — повідомив Андре Лонго, міністр охорони здоров’я штату Пернамбуку в інтерв’ю газеті «Guardian».

Лікарі по всій країні заявили, що відсутність інформації буде заважати боротьбі з пандемією, особливо коли пандемія переміститься із великих міст у гибину країни. «Як адміністрація планує розподіляти ресурси, організовувати робочі місця та транспортувати хворих, коли відсутня повна інформація?» — сказав Гільєрме Півото, спеціаліст з інфекційних хвороб у Манаусі, одному із найбільш постраждалих міст Бразилії.

«Ми маємо вільну палату в інтенсивній терапії, але ж у лікарні ще багато хворих. Багато рішень приймаються саме базуючись на цих даних, і не лише в Бразилії, а в усьому світі. Це неприпустиме порушення». 

Тиск на лікарні у великих містах, таких як Манаус, Форталеза, Ріо-Де-Жанейро, наразі зменшився, а подекуди починають поступово відкривати магазини та виробництва. Аби керувати усією цією трансформацією, потрібно мати чітке уявлення про стан, в якому зараз знаходиться держава, про що повідомив Альберто Чебабо, спеціаліст з інфекційних хвороб лікарні Федерального університету Ріо-Де-Жанейро, а також віце-президент Бразильської спільноти з інфекційних хвороб.

facebook коментарі
Help us stay with you

Every penny of yours helps us to keep doing our job

Thank you for choosing to help us with a voluntary donation.

 

Feedback
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com
Австралія починає випробовувати вакцину від коронавірусу на 4000 працівниках охорони здоров'я
Коронавірус: Надзвичайний стан
Надзвичайному стану таки бути: ВООЗ оголосив коронавірусну інфекцію надзвичайною подією у сфері громадського здоров’я
Brychko Kateryna
30 March 2020