Всесильний атом йоду або наскільки ефективний «Амізон»
29 квітня
Енісаміум йодид - потужний противірусний засіб чи речовина з не доведеною ефективністю?
Всесильний атом йоду або наскільки ефективний «Амізон»

Доки весь світ намагається знайти ефективний засіб для лікування COVID-19, українські виробники фармацевтичних препаратів теж не стоять осторонь і запускають дослідження «Амізону».

На офіційному сайту компанії «Фармак» цей препарат вказаний як противірусний засіб для системного застосування прямої дії. Діюча речовина препарату – енісаміум йодид. Показаний для лікування і профілактики грипу та ГРВІ, лікування кору, краснухи, вітряної віспи, паротиту та у складі комплексної терапії вірусних, вірусно-бактеріальних та бактеріальних пневмоній та ангін.

Не вникаючи в доказову базу препарату, не зрозуміло як противірусний препарат може лікувати бактеріальні пневмонії, навіть в складі комплексної терапії. На сайті вказано, що дата останнього перегляду 13.04.2020, через це дивно читати в показаннях слово «ангіна», адже по МКХ-10 такого діагнозу вже не існує.

В Landscape analysis of therapeutics(22.03.2020) на сайті ВООЗ енісаміум йодид вказаний як противірусний препарат в аптеках України та вказані посилання на дослідження препарату. Саме ці дослідження будуть висвітленні в цій статті.

Перше, що вказується в статті про дослідження біодоступності енісаміуму йодиду in vitro – це конфлікт інтересів. Спонсорами дослідження були представники компанії «Фармак», які запевняють, що не грали жодної ролі у розробці дослідження. Згідно з дослідженням, енісаміум йодид показав себе як добре розчинний препарат з низькою всмоктуваністю в кишечнику in vitro(BCS class III). Досліджень in vivo не проводилось.

Для перевірки противірусного ефекту енісаміуму йодиду було проведене дослідження, в якому вибірка складала 32 тхори. Тварин інфікували вірусом грипу та розділили на 4 групи(8 особин на групу): контрольна; група, яку лікували озельтамівіром; група, якій проводили профілактику енісаміумом йодидом та група, яку лікували енісаміумом йодидом. В якості профілактики озельтамівір не застосовувався. 

 

Результати дослідження показали, що використання енісаміуму йодиду в якості профілактики зменшує вірусне навантаження, але не ефективніше за озельтамівір. В якості лікування енісаміум йодид не показав суттєвої різниці з контрольною групою.

Дослідники заявляють, що механізм дії енісаміуму йодиду потребує подальших досліджень та вказують, що тварини не проявляли симптомів інфекції.

Було досліджено вплив енісаміуму йодиду на вірус грипу в диференційованих клітинах епітелію бронхів людини. Згідно з результатами, препарат продемонстрував противірусну активність для грипу А та В, але механізм дії препарату так і не був виявлений. Спочатку дослідження проводилось на Madin-Darby Canine Kidney (MDCK) cells. Ці клітини широко застосовуються в біомедичних дослідженнях. Але в дослідженні з цими клітинами енісаміум йодид не показав жодної противірусної активності, тому дослідники знайшли клітини, які підійшли для досліду. На цьому типі клітин також проводились дослідження ефективності рибавірину.

В дослідженнях, зазвичай, брали участь одні і ті ж науковці, а в усіх трьох приймав участь співробітник компанії «Фармак».

Виробник вказує, що препарат має пряму противірусну дію, але дослідження, які спонсуються виробником та в яких приймає участь співробітник компанії, цього механізму довести не в змозі. Вищенаведені дослідження показують певну ефективність препарату, але чи можна їм довіряти, якщо біодоступність препарату показана тільки in vitro, в одному з досліджень вибірка становить 32 особини, а в іншому дослідники обирають клітини, які дають змогу довести ефективність препарату?

Проведені дослідження не підтверджують, що препарат «проявляє інтерфероногенні властивості, має протизапальну, жарознижувальну та аналгетичну дію». Ще є невелика кількість клінічних кейсів (зазвичай, з країн пострадянського простору), де препарат демонструється як ефективний противірусний засіб, але ареал його використання всеодно обмежується теренами України.


Авторка ілюстрації: Валерія Пінчук

#амізон#противірусніпрепарати
facebook коментарі

Громадська організація INgenius – україномовна медична платформа, що пропагує доказову медицину серед спільноти лікарів в Україні з 2016 року. Наша команда створила відкриту базу з перекладених протоколів лікування, аналітичних статей про достовірні методи лікування та розбори фуфломіцинів. Також ми організовують на високому рівні події для медиків. 

Якщо Ви хочете ще більше доказового україномовного контенту, цікавіших експериментів та практичних заходів, підтримайте нас за допомогою донатів!

Зібрані кошти будуть витрачені на: 
- технічне забезпечення сайту;
- щомісячний платіж за платформи такі як ZOOM, telegram і т.д.;
- оплату дизайнера;
- безкоштовні заходи;
- рекламу.

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Допоможіть нам залишатися з вами

Кожний Ваш внесок - це вклад у майбутнє не тільки наше як платформи, але й також у прогресивний розвиток доказової медицини в України.
Revolution in you!

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com