Всесильний атом йоду або наскільки ефективний «Амізон»
18 червня
Енісаміум йодид - потужний противірусний засіб чи речовина з не доведеною ефективністю?
Всесильний атом йоду або наскільки ефективний «Амізон»

Доки весь світ намагається знайти ефективний засіб для лікування COVID-19, українські виробники фармацевтичних препаратів теж не стоять осторонь і запускають дослідження «Амізону».

На офіційному сайту компанії «Фармак» цей препарат вказаний як противірусний засіб для системного застосування прямої дії. Діюча речовина препарату – енісаміум йодид. Показаний для лікування і профілактики грипу та ГРВІ, лікування кору, краснухи, вітряної віспи, паротиту та у складі комплексної терапії вірусних, вірусно-бактеріальних та бактеріальних пневмоній та ангін.

Не вникаючи в доказову базу препарату, не зрозуміло як противірусний препарат може лікувати бактеріальні пневмонії, навіть в складі комплексної терапії. На сайті вказано, що дата останнього перегляду 13.04.2020, через це дивно читати в показаннях слово «ангіна», адже по МКХ-10 такого діагнозу вже не існує.

В Landscape analysis of therapeutics(22.03.2020) на сайті ВООЗ енісаміум йодид вказаний як противірусний препарат в аптеках України та вказані посилання на дослідження препарату. Саме ці дослідження будуть висвітленні в цій статті.

Перше, що вказується в статті про дослідження біодоступності енісаміуму йодиду in vitro – це конфлікт інтересів. Спонсорами дослідження були представники компанії «Фармак», які запевняють, що не грали жодної ролі у розробці дослідження. Згідно з дослідженням, енісаміум йодид показав себе як добре розчинний препарат з низькою всмоктуваністю в кишечнику in vitro(BCS class III). Досліджень in vivo не проводилось.

Для перевірки противірусного ефекту енісаміуму йодиду було проведене дослідження, в якому вибірка складала 32 тхори. Тварин інфікували вірусом грипу та розділили на 4 групи(8 особин на групу): контрольна; група, яку лікували озельтамівіром; група, якій проводили профілактику енісаміумом йодидом та група, яку лікували енісаміумом йодидом. В якості профілактики озельтамівір не застосовувався. 

 

Результати дослідження показали, що використання енісаміуму йодиду в якості профілактики зменшує вірусне навантаження, але не ефективніше за озельтамівір. В якості лікування енісаміум йодид не показав суттєвої різниці з контрольною групою.

Дослідники заявляють, що механізм дії енісаміуму йодиду потребує подальших досліджень та вказують, що тварини не проявляли симптомів інфекції.

Було досліджено вплив енісаміуму йодиду на вірус грипу в диференційованих клітинах епітелію бронхів людини. Згідно з результатами, препарат продемонстрував противірусну активність для грипу А та В, але механізм дії препарату так і не був виявлений. Спочатку дослідження проводилось на Madin-Darby Canine Kidney (MDCK) cells. Ці клітини широко застосовуються в біомедичних дослідженнях. Але в дослідженні з цими клітинами енісаміум йодид не показав жодної противірусної активності, тому дослідники знайшли клітини, які підійшли для досліду. На цьому типі клітин також проводились дослідження ефективності рибавірину.

В дослідженнях, зазвичай, брали участь одні і ті ж науковці, а в усіх трьох приймав участь співробітник компанії «Фармак».

Виробник вказує, що препарат має пряму противірусну дію, але дослідження, які спонсуються виробником та в яких приймає участь співробітник компанії, цього механізму довести не в змозі. Вищенаведені дослідження показують певну ефективність препарату, але чи можна їм довіряти, якщо біодоступність препарату показана тільки in vitro, в одному з досліджень вибірка становить 32 особини, а в іншому дослідники обирають клітини, які дають змогу довести ефективність препарату?

Проведені дослідження не підтверджують, що препарат «проявляє інтерфероногенні властивості, має протизапальну, жарознижувальну та аналгетичну дію». Ще є невелика кількість клінічних кейсів (зазвичай, з країн пострадянського простору), де препарат демонструється як ефективний противірусний засіб, але ареал його використання всеодно обмежується теренами України.


Авторка ілюстрації: Валерія Пінчук

#амізон#противірусніпрепарати
facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com