Плазма одужавших від COVID-19 рятує життя
На початку 2020 року людство стикнулося з новою пандемією COVID-19 (збудник — SARS-CoV-2). На момент написання цього повідомлення SARS-CoV-2 швидко поширюється по всьому світу, загрожуючи пандемією, яка торкнеться мільярдів людей. На цей час не існує вакцини чи специфічного лікування, хоча багато з них створюються та досліджуються у пришвидшеному режимі. Вчені пропонують згадати давно відому методику яка може стати гарною альтернативою лікуванню та подарувати людству час пошуки іншого: антитіла плазми одужавших від COVID-19 як спосіб боротьби з SARS-CoV-2.
картинка адаптована з основної статті

Дослідники університету Джона Хопкінса пропонують використовувати антитіла з плазми тих, хто одужав від COVID-19. Як стверджують дослідники, антитіла можуть зв'язуватися та нейтралізовувати SARS-CoV-2.

Медична методика стара як світ та відома як "реконвалесцентна плазма" або "реконвалесцентна сироватка" ще з кінця ХІХ та початку ХХ століття. В минулому вона виявилася ефективною та успішно застосовувалася для боротьби з епідеміями інших ГРВІ, епідемічним паротитом, кором та грипу, включно з пандемією 1918 року. У нещодавній редакції "Wall Street Journal" описано відомий випадок запобігання спалаху кору в американській підготовчій школі 1934 року.

Оскільки вакцина проти COVID-19 ще далека від реалізації, Arturo Casadevall, відомий професор молекулярної мікробіології та імунології та інфекційних захворювань Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health and School of Medicine, разом з дослідницькою групою працює над відновленням цього багатовікового способу лікування, сподіваючись сповільнити поширення хвороби. Він опублікував статтю про цю можливість в журналі "The Journal of Clinical Investigation". 

Методика передбачає використання антитіл із сироватки крові людей, які одужали від інфекції COVID-19, для профілактики захворювань (у випадках високого ризику зараження, наприклад, серед медичних працівників та осіб з вогнищ підтверджених випадків COVID-19), для зменшення вираженості симптомів та підтримки пацієнтів, які тільки захворіли, та тих, хто має тяжкий перебіг захворювання. Антитіла, що містяться в сироватці крові, мають здатність зв'язуватися та нейтралізувати SARS-CoV-2 (вірус, який викликає COVID-19).

Розгортання цього варіанту не вимагає додаткових досліджень та розробок. Він може бути впроваджений протягом декількох тижнів, оскільки спирається на стандартну практику в роботі банків крові.

 

Для запровадження заготівлі та використання сироватки проти COVID-19 необхідно виконати наступні умови:

  • наявність популяції донорів, які одужали від хвороби та можуть здавати плазму;
  • установи банків крові для заготівлі та обробки плазми;
  • лабораторна база: вірусологічна та серологічна лабораторії, обстеження донорів, включаючи серологічні аналізи, для виявлення SARS-CoV-2 у сироватці крові та титру антитіл до збудника, вірусологічні аналізи для вимірювання вірусної нейтралізації;
  • профілактичні та терапевтичні протоколи, які в ідеалі повинні включати рандомізовані клінічні випробування для оцінки ефективності будь-якого втручання та вимірювання імунних реакцій;
  • дотримання регуляторних норм, включаючи затвердження інституційного оглядового комітету, який може змінюватися залежно від місця.


Вже щонайменше одна фармацевтична компанія "Takeda" готується до створення препаратів на основі антитіл проти SARS2-CoV-2 з реконвалесцентних сироваток COVID-19. На жаль, такі препарати не будуть доступні протягом багатьох місяців, тоді як вироблені на місці можуть бути доступні набагато раніше.

Пасивна імунізація включає введення антитіл проти даного інфекційного агента сприйнятливій людині з метою профілактики або безпосередньо для лікування інфекційного захворювання. На відміну від цього, активна вакцинація вимагає індукції імунної відповіді, яка потребує часу, в тому числі на вироблення власних антитіл. Таким чином, пасивне введення антитіл є єдиним засобом забезпечення негайного імунітету.

Експерти кажуть, що проблема полягатиме у точних термінах часу забору сироватки від донорів та введення пацієнтам для максимального підвищення рівня їх імунітету. Дослідники наголошують, що таке лікування не є панацеєю від коронавірусу, але стане тимчасовим заходом, який може допомогти, поки не будуть доступні більш ефективні варіанти.

До речі, Китай запровадив використання плазмотерапії ще в лютому. Лікарі використовували плазму одужаних від коронавірусу у лікуванні пацієнтів з важким перебігом захворювання та симптомами, що швидко наростали. По всій країні для лікування було зібрано до 544 доз плазми у мотивованих допомогти іншим реконвалесцентів COVID-19, про що заявив Guo Yanhong, представник Національної комісії з охорони здоров'я.

Першу дозу плазми зібрали 1 лютого, і вже 9-го перший важкохворий пацієнт отримав лікування в лікарні  в місті Ухань, столиці ураженої вірусом провінції Хубей. Так плазмотерапія вкотре продемонструвала себе як ефективний та безпечний метод лікування та підтримки. 

facebook коментарі
Допоможіть нам залишатися з вами

Кожна ваша копійка допомагає нам продовжувати робити нашу справу

Дякуємо вам, що вирішили нам допомогти  добровільною пожертвою.

 

Зворотній зв’язок
+38 (063) 506 10 54
ingeniusua@gmail.com